"Odnosi između SAD-a i Indije nikada nisu bili vitalniji, a ovaj zakon omogućit će nam da odgovorimo energetskim i sigurnosnim izazovima 21. stoljeća", rekao je Bush na svečanosti potpisivanja zakona, koji je 8. prosinca prihvaćen u Kongresu.
"SAD i Indija su prirodni partneri, suparništvo koje nas je nekada razdvajalo više ne postoji", dodao je Bush.
Sporazumom između Washingtona i New Delhija izmijenjena je 30-godišnja američka politika protivljenja nuklearnoj suradnji s Indijom, jer je razvila nuklearno oružja protivno međunarodnim standardima i nikada nije potpisala Sporazum o neširenju nuklearnog oružja.
Kritičari sporazuma su ocijenili kako on predstavlja povijesnu grešku koja potkopava američka napore da se obuzda širenje nuklearnog oružja, te da će potaknuti utrku u naoružanju s indijskim suparnicima Pakistanom i Kinom.
Prije nego se sporazum počne realizirati u praksi moraju ga još odobriti - Skupina nuklearnih dobavljača, u kojoj je 45 zemalja, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) i još jednom američki Kongres.
U elektroenergetskom sustavu Indije trenutačno je 14 nuklearnih reaktora, a devet ih je u izgradnji. Sa sadašnjih tri posto struje dobivene iz nuklearki Indija planira doći na 25 posto do 2050. godine, u čemu će sporazum s SAD-om odigrati ključnu ulogu.
(Hina) xdh ydj