EURO 2004: BELGIJA - HRVATSKA 2:1 (2:1) - ŠIRA VERZIJA

BRUXELLES, 10. rujna (Hina) - U susretu 8. izlučne skupine za odlazak na EURO 2004 u Bruxellesu su nogometaši Belgije svladali Hrvatsku 2:1 (2:1).
BRUXELLES, 10. rujna (Hina) - U susretu 8. izlučne skupine za odlazak na EURO 2004 u Bruxellesu su nogometaši Belgije svladali Hrvatsku 2:1 (2:1).#L# Pred 30.000 gledatelja na stadionu Kralja Baudouina sudio je Englez Graham Poll. Strijelci: 1:0 Sonck (34), 1:1 Šimić (35), 2:1 Sonck (42) BELGIJA: De Vlieger, Deflandre, Simmons, Van Buyten, Van Damme, Clement, Walasiak, Bassegio, Goor, Sonck (Soetaers, 89), Buffel (Martens,85). HRVATSKA: Pletikosa, Šimić, Šimunić, Tomas, R. Kovač, Živković, N.Kovač, Rapaić (M. Marić, 75), Rosso (Srna, 60), Mornar, Olić (Pršo, 46). Crveni karton: Šimunić (71, drugi žuti) Hrvatska nogometna reprezentacija izgubila je u Bruxellesu od Belgije 1:2 i time izgubila sve šanse za izravni plasman na Europsko prvenstvo 2004. u Portugalu. Sada izabranicima Otte Barića ostaje kao jedina šansa pobijediti Bugare 11. listopada, a onda kao drugoplasirani u skupini čekati protivnika u dodatnim kvalifikacijama, ne bi li iz te dvije utakmice u studenom ipak otišli u Portugal. Porazu se u Bruxellesu nitko nije nadao, no Belgijanci su iskoristili svoje prilike u prvom poluvremenu, u kojem su hrvatski igrači bili previše uvjereni u svoju obranu, koja u zadnjih pet kvalifikacijskih utakmica nije primila pogodak. Na stadionu Kralja Baudouina su ih u prvom dijelu primili dva i zalud su bili svi pokušaji da se izjednači i time dobije prilika da za prvo mjesto protiv Bugara love pobjedu s dva pogotka razlike. Sve nade su se "ugasile" praktički u 71. minuti, kada je Josip Šimunić dobio drugi žuti karton. Već u 4. minuti Begijanci su dobili "veliki poklon" naše obrane, Bart Goor je ostao sam, krenuo prema Pletikosi i pokušao ga prebaciti, a lopta je otišla nekoliko centimetara pokraj vratnice. U narednih se pola sata doista ništa značajnije nije događalo, osim iznimne borbe za svaku loptu na sredini terena. A onda je krenulo... Dva opasna udarca iz daljine braće Nike i Roberta Kovača najavili su uzbudljivu završnicu. U 34. minuti Šimić je napravio prekršaj nad Bassegiom na 20-ak metara od vrata, a najopasniji belgijski napadač Wesley Sonck majstorski je pogodio gornji lijevi kut Pletikosinih vrata. Vodstvo domaćina trajalo je minutu i pol, hravtski igrači su po prvi puta u većem broju došli u belgijski kazneni prostor i to se odmah isplatilo - Rapaić je izveo udarac s kuta, a Dario Šimić u padu glavom sproveo loptu u mrežu i tako na najbolji način proslavio današnje rođenje sina. Sedam minuta kasnije nova greška obrane, Živković je pustio Walasiaka, čiji udarac Pletikosa brani, potom naš vratar sprječava i Buffela da postigne pogodak, no lopta nakraju dolazi do potpuno samog Soncka kojemu nije bilo teško iz blizine pogoditi mrežu. U 44. minuti mogli smo izjednačiti, opet nakon ubačaja Rapaića, Olić je šutirao glavom, a vratar De Vlieger čudesno brani. Agresivniju igru u drugom dijelu najavio je udarac Nike Kovača u 51. minuti, a pravo je čudo kako u dugoj akciji u 64. minuti Mornar, Pršo i Niko Kovač iz nekoliko pokušaka nisu uspjeli ugurati loptu u mrežu. U 71. minuti isključen je Josip Šimunić koji je nepotrebno na sredini terena srušio Soncka, a kako je u prvom dijelu već dobio žuti karton zbog prigovora, morao je u svlačionicu. Petnaest minuta prije kraja Barić je ubacio i trećeg napadača, Marija Marića, no do poravnanja iz brojnih ubacivanja u kazneni prostor Belgijanaca ipak nije došlo. Gorak okus poraza "začinili" su i hrvatski navijači koji su u teren bacili na desetke baklji, čak i kada su naši bili u napadu. TABLICA: 1. Bugarska 7 5 2 0 13-3 17 2. HRVATSKA 7 4 1 2 11-4 13 3. Belgija 7 4 1 2 9-9 13 4. Estonija 7 2 2 3 4-4 8 5. Andora 8 0 0 8 1-18 0. Parovi posljednjeg kola (11. listopada): HRVATSKA - Bugarska Belgija - Estonija. (Hina) rš zm