SKV: SPORT U 12.30 SATI

ZAGREB, 28. svibnja (Hina) - ZAGREB - Košarkaši Cibone VIP plasirali su se u finale doigravanja prvenstva Hrvatske svladavši u drugoj polufinalnoj utakmici Zadar u svojoj dvorani Zadar sa 102-76 (22- 22, 26-25, 26-14, 28-15), te ga izbacili ukupnim omjerom 2-0 u pobjedama. Cibonu su predvodili Slaven Rimac sa 21, te Zoran Planinić i Haris Mujezinović sa po 20 koševa, dok su u redovima Zadra najefikasniji bili Marko Popović sa 36 i Mladen Erjavec sa 16 poena. Sudački par je nervozu na početku utakmice smirio sa četiri tehničke pogreške (po dvije na svakoj strani), a obje Cibonine tehničke zaradio je trener Aleksandar Petrović, pa je posljednje tri četvrtine Zagrepčane vodio pomoćni trener, 27-godišnji Tomislav Mijatović. U finalu prvenstva Hrvatske igrat će Split CO i Cibona VIP, a prva utakmica igrat će se na splitskim Gripama već u subotu s početkom u 21 sat. Prvak će postati ona momčad koja prva dođe do dvije pobjede.SAN ANTONIO - U petom finalnom susretu Zapadne konferencije NBA lige košarkaši Dallas Mavericksa svladali su u gostima San Antonio Spurse 103:91. U seriji na četiri pobjede San Antonio vodi 3:2, a sljedeća utakmica igra se u Dallasu. Dallas je napravio pravi podvig jer su opet igrali bez prve zvijezde Dirka Nowitzkog, a gubili su čak sa 19 razlike u prvom poluvremenu. Pred kraj dvoboja
ZAGREB, 28. svibnja (Hina) - ZAGREB - Košarkaši Cibone VIP plasirali su se u finale doigravanja prvenstva Hrvatske svladavši u drugoj polufinalnoj utakmici Zadar u svojoj dvorani Zadar sa 102-76 (22- 22, 26-25, 26-14, 28-15), te ga izbacili ukupnim omjerom 2-0 u pobjedama. Cibonu su predvodili Slaven Rimac sa 21, te Zoran Planinić i Haris Mujezinović sa po 20 koševa, dok su u redovima Zadra najefikasniji bili Marko Popović sa 36 i Mladen Erjavec sa 16 poena. Sudački par je nervozu na početku utakmice smirio sa četiri tehničke pogreške (po dvije na svakoj strani), a obje Cibonine tehničke zaradio je trener Aleksandar Petrović, pa je posljednje tri četvrtine Zagrepčane vodio pomoćni trener, 27-godišnji Tomislav Mijatović. U finalu prvenstva Hrvatske igrat će Split CO i Cibona VIP, a prva utakmica igrat će se na splitskim Gripama već u subotu s početkom u 21 sat. Prvak će postati ona momčad koja prva dođe do dvije pobjede. SAN ANTONIO - U petom finalnom susretu Zapadne konferencije NBA lige košarkaši Dallas Mavericksa svladali su u gostima San Antonio Spurse 103:91. U seriji na četiri pobjede San Antonio vodi 3:2, a sljedeća utakmica igra se u Dallasu. Dallas je napravio pravi podvig jer su opet igrali bez prve zvijezde Dirka Nowitzkog, a gubili su čak sa 19 razlike u prvom poluvremenu. Pred kraj dvoboja proradio je šut Mavsima, pa su Michael Finley (31), Nick van Exel (21) i Steve Nash u zadnjih 19 minuta utakmice Spursima napravili seriju 50:21. "Još nismo spremni za kraj. Ovo je bila sjajna sezona i zašto je ne napraviti još boljom. Pobijedit ćemo ih još dva puta", samouvjereno je govorio najbolji igrač dvoboja Finley, mada je tradicija protiv Dallasa, jer je samo sedam momčadi u povijesti NBA doigravanja okrenulo 1:3. Tim Duncan (23, 15 skokova), Stephen Jackson (20) i ostali igrači San Antonia propustili su ogromnu priliku za finale, imali su +19 u prvom poluvremenu, pa 70:53 na 19 minuta prije kraja i sve su izgubili jer se nisu snašli kada su Mavsi primijenili zonsku obranu. U zadnjoj četvrtini Spursi su promašili 14 od 17 lopti prema košu. MANCHESTER - Službeni liječnik AC Milana Jean Pierre Meersseman došao je na sve naslovnice talijanskih listova tvrdnjom da su nogometaši Juventusa - dopingirani. Belgijski liječnik kazao je to jednom belgijskom dnevniku uoči finala Lige prvaka između Milana i Juventusa u Manchesteru. "Tvrdim da će svi nogometaši Milana fizički biti na vrhuncu u večeri finala. Ako se kasnije ispostavi da će suparnici biti trkački dominantniji, meni će to biti jako čudno. Ionako sam poslije susreta Juventus - Real Madrid bio jako iznenađen i pitanja su se nametala sama po sebi", kazao je liječnik Meersseman, aludirajući na doping nogometaša Juventusa. SPLIT - Hrvatski jedriličar Frano Brate nije uspio zabilježiti pobjedu prvoga dana 17. ACI HT Mobile Cupa u dvobojskom jedrenju (match-race) što se do subote održava u Splitu. Splitski jedriličar po prvi puta sudjeluje na jednom "match-race" natjecanju najviše moguće kategorije - ovogodišnji ACI Cup je sedma od ukupno devet regata iz serije Swedish Match Toura za sezonu 2002/03. Dvadesetosmogodišnji član splitske Zente izgubio je sva tri dvoboja, što nije iznenađenje budući da su mu protivnici bili jedriličari iz samog svjetskog vrha - najvjerovatniji pobjednik Swedish Match Toura Danac Jes Gram Hansen, još jedan Danac Jesper Radich i Šveđanin Matthias Rahm. Jedanaest jedriličara imat će sljedećih dana dvije serije "svak sa svakim", pa Brati ostaje još 17 prilika da ostvari svoju prvu pobjedu na natjecanju. Nakon prva tri plova sa tri pobjede su Gram Hansen i Australac James Spithill, kormilar američke jedrilice OneWorld na prošlom Americas Cupu. Na ovogodišnjem Americas Cupu još su dvojica kormilara sa Americas Cupa - Šveđanin Magnus Holmberg (Victory) i Talijan Paolo Cian (Mascalzone Latino), a nastupa i posada pobjedničke švicarske jedrilice Allinghi, čiji je kormilar Novozelanđanin Allan Coutts. TOKIO - Japanac Shinji Ono izabran je za nogometaša Azije za 2002 po izboru Azijskog nogometnog saveza (AFC). Ono (23) je naslov zaradio odličnim igrama za nizozemski Feyenoord, a najveći konkurenti za trofej bili su mu Japanac Junichi Inamoto iz Fulhama, Južnokorejanac Ahn Jung-hwan iz Shimizu S-Pulsea, te Kinez Li Tie, koji igra za engleski Everton. Ono je tek treći Japanac koji osvaja naslov najboljega nogometaša Azije od utemeljenja izbora 1994. Masami Ihara bio je najbolji 1995., a Hidetoshi Nakata dvije godine zaredom - 1997 i 1998. EAST RUTHERFORD- U prvoj utakmici finala NHL lige u East Rutherfordu su hokejaši New Jersey Devilsa svladali Anaheim Mighty Duckse 3:0 i u seriji na četiri pobjede poveli sa 1:0. Najveće iznenađenje lige Anaheim platio je cijenu svojih uspjeha jer su uvjerljivim pobjedama puno ranije od Devilsa osigurali finale, pa su bili čak deset dana bez utakmica, što je najveći predah prije finala u povijesti lige. Kalifornijsku momčad nije spasio ni svemogući vratar Giguere koga je dvaput svladao bivši igrač Anaheima Jeff Friesen, dok je konačni rezultat postavio Grant Marshall. CALI - Nogometaši kolumbijske Americe plasirali su se u polufinale Copa Libertadores nakon što su u uzvratu u Caliu svladali argentinski River Plate 4:1. U prvom susretu Argentinci su bili bolji 2:1. Pogotke su za Americu dali Julian Vasquez (29,35), Jairo Castillo (41) i Leonardo Fabio Moreno (90+2), dok je jedini pogodak za River Plate postigao Daniel Luduena (68). Sudac je isključio čak pet nogometaša i to Kiliana Virviescasa (America, 45+1), Claudia Husaina (River Plate, 88), Daria Husaina (River Plate, 88), Luisa Asprillu (America, 88) i Hernana Garcea (River Plate, 90). EDINBURGH - Nogometne reprezentacije Škotske i Novog Zelanda u prijateljskoj su utakmici u Edinburghu odigrale 1-1. Poveli su domaćini preko Steviea Crawforda u 11. minuti, a izjednačio je Ryan Nelsen u 47. (Hina) rš