Od jutra su bila otvorena 1.622 izborna mjesta na Kosovu u 566 izbornih središta, a izbori su održani i u Srbiji u 15 izbornih središta sa 100 glasačkih mjesta i u Crnoj Gori u 5 centara s 15 glasačkih mjesta.
Na izborima je pravo glasa imalo milijun i 412 tisuća građana Kosova, a na njima su se 22 političke stranke, šest koalicija i pet građanskih inicijativa natjecali za 100 budućih zastupničkih mjesta Skupštine Kosova koja će imati 120 mjesta budući da je 20 mandata rezervirano za srpske i druge manjine na Kosovu.
Na izborima su, pored Albanaca, sudjelovale i sve nesrpske manjine a njihov odaziv je zadovoljavajući, navode organizatori. Kosovski Srbi su, prema dosadašnjim podacima, izašli u veoma simboličnom broju, pretežito su bojkotirali izbore unatoč brojnim pozivima da sudjeluju koje su uputili najviši predstavnici međunarodne zajednice, predsjednik Srbije Boris Tadić i predstavnici kosovskih institucija.
Kosovski Srbi navode da UN i NATO nisu stvorili potrebne uvjete da srpska manjina živi slobodno i bez straha.
Informacije o protjecanju izbora kažu da su oni bili uspješni te da su održani u mirnoj atmosferi i bez incidenata.
Izbore je nadziralo gotovo 12 tisuća kosovskih i međunarodnih promatrača, a pripadnici policije i KFOR-a uspjeli su organizirati sigurno ozračje za njihovo odvijanje.
Prema istraživanjima javnog mišljenja, može se očekivati da će Demokratski savez Kosova predsjednika Ibrahima Rugove ostati najjača stranka u parlamentu. Demokratska partija Kosova s Hashimom Thaqijem na čelu bit će, prema anketama, na drugom, a Alijansa za budućnost Kosova na trećem mjestu.
Prvi preliminarni rezultati objavit će se u ponedjeljak, dok će se između 29. listopada i 7. studenog objaviti konačni rezultati. Prema zakonu, potrebno je da civilni upravitelj UN-a na Kosovu konačno potvrdi rezultate kako bi oni bili međunarodno priznati.