FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 20. LISTOPADA 2004. GODINE

ZAGREB, 20. listopada 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD20. LISTOPADA 2004. GODINE
ZAGREB, 20. listopada 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 20. LISTOPADA 2004. GODINE

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 9.897,62 9.956,32

Tokyo/NIKKEI 10.882,18 11.064,86

London/FTSE-100 4.620,70 4.655,20

Frankfurt/DAX 30 3.914,59 3.964,13

--------------------------------------------------

Proširenje istrage njujorškog državnog odvjetnika s osiguravateljske industrije na zdravstveni sektor u utorak je na američkim burzama srušilo vrijednosti dionica pružatelja zdravstvenog osiguranja.

Zabrinutosti oko rezultata istrage Eliota Spitzera, ali i pad cijena dionica proizvođača čelika rezultirali su spuštanjem vrijednosti burzovnih indeksa. Tako je njujorški Dow Jones indeks oslabio 0,6 posto, na 9.897 bodova. Tehnološki Nasdaq potonuo je 0,7 posto, na 1.922 boda. Utorak je također i bila i godišnjica kraha na burzama 1987, kada je Dow Jones u jednom danu izgubio čak 22,6 posto svoje vrijednosti.

"Ovo je Spitzerovo tržište, a glavna priča je osiguravajuća industrija", izjavio je Larry Wachtel, potpredsjednik i tržišni analitičar Wachovia Securitiesa.

Tijekom trgovanja, negativne vijesti nadjačale su 4-postotni skok cijena dionica tehnološkog lidera IBM-a, dan nakon što je ta kompanija objavila porast dobiti za treće tromjesečje. Zasjenile su i snažan rast prihoda i dobiti Texas Instrumentsa.

Dionice osiguravajućih kompanija potonule su, kako je Spitzer proširio svoju istragu na cijelu američku osiguravateljsku industriju, istražujući navodnu nepoštenu praksu prema kojoj su brokeri usmjeravali klijente određenim osiguravateljskim kompanijama za novac.

Najveći osiguravatelj, American International Gorup, izgubio je prošloga tjedna 14 posto na cijeni svojih dionica, a jučer novih 3,3 posto. Marsh&McLennanove dionice oslabile su gotovo šest posto. Posebno su bile pogođene dionice Aetne i Cigne, potonuvši za više od 10 posto, budući su potvrdile da su primile sub poenu.

Nastavile su kliziti već drugi dan uzastopno i dionice proizvođača čelika, nakon što je jedan od važnijih industrijskih igrača, Steel Dynamics upozorio da bi cijene čelika mogle pasti u zadnjem tromjesečju. Taj sektor pogađa i zabrinutost oko rasta cijena otpadnog materijala, njegove primarne sirovine.

Na europskim burzama jučer su cijene dionica u prosjeku ojačale jedan posto, predvođene tehnološkim liderima Nokijom i Ericssonom, koji su dobili poticaj od svojih američkih rivala, dok je pad cijena nafte smanjio brige tržišta oko korporativnih zarada. Unatoč padu cijena dionica osiguravateljskih tvrtki, londonski Ftse indeks ojačao je 0,6 posto, na 4.655 bodova. Frankfurtski DAX porastao je 1,3 posto, na 3.964 boda.

Slabljenje dionica proizvođača čelika poput Thyssen Kruppa i rudarskih kompanija uslijed strahovanja od pada kineske potražnje srušilo je danas vrijednosti europskih burzovnih indeksa blizu najnižih razina u posljednja tri tjedna.

Londonski indeks Ftse spustio se za 0,74 posto, na 4.620 bodova. Frankfurtski DAX pretrpio je još i veći gubitak, od gotovo 1,3 posto, spustivši se na 3.914 bodova.

Dionice proizvođača čelika Corus, Arcelor i Thyssen Krupp bile su na gubitku od četiri posto, nadalje pod pritiskom zbog upozorenja oko cijena koji je ranije ovoga tjedna objavio Steel Dynamics, te dobitonosnih prodaja pred objavu podataka o kineskom bruto-domaćem proizvodu krajem ovoga tjedna. Rudarska kompanija Rio Tinto zabilježila je pad cijena dionica od 2,2 posto.

Tehnološke kompanije bile su također veliki gubitnici, pri čemu su na vrijednosti za više od jedan posto izgubile dionice Nokije i Alcatela po objavi razočaravajućih podataka o količinskom rastu prodaje mobitela američke Motorole.

Od pripadnika tehnološkog sektora, značajnije su još oslabile dionice švedskog Tele2, i to oko 11 posto, nakon što je ta paneuropska telekom grupa objavila manju od očekivanja dobit prije oporezivanja u trećem tromjesečju. Njemački inženjerski div Siemens također je zabilježio pad cijena dionica nakon što mu je Lehman Brothers snizio investicijski rejting. Oslabile su stoga za dva posto.

I osiguravatelji su se pridružili današnjim gubitnicima, pri čemu su dionice Alianza oslabile 1,5 posto, slijedeći pad cijena dionica velikih američkih osiguratelja nakon što je njujorški državni odvjetnik Eliot Spitzer proširio istragu na provizije koje su brokerima platili neki američki osiguravatelji za nove poslove.

Indeks Tokijske burze Nikkei danas se spustio za 1,65 posto, na 10.882 boda.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,2578 1,2592 1,2489

Euro/JPY 136,19 136,26 135,60

USD/JPY 108,27 108,64 108,13

-------------------------------------------------

Tečaj eura porastao je u srijedu na svjetskim deviznim tržištima na najvišu razinu u proteklih osam mjeseci uslijed neizvjesnosti glede daljnjeg zaoštravanja američke monetarne politike.

U takvim uvjetima euro je ojačao 0,8 posto prema dolaru, na 1,2578 dolara, najvišu razinu od veljače. Njegov tečaj ojačao je od početka listopada prema dolaru za 1,5 posto. Za toliko je ojačao i jen prema američkoj valuti, pa ona iznosi 108,24 jena.

Tečaj dolara oslabljen je zbog zabrinutosti oko usporavanja gospodarskih aktivnosti u SAD-u, povećanja trgovinskog manjka sa svijetom te slabih inozemnih izravnih investicija. Ipak, snažniji od očekivanja podatak o inflaciji u rujnu daje naslutiti da će američka središnja banka na idućem zasjedanju, 10. studenoga, odobriti povećanje kamatnih stopa, što ograničava snažnije klizanje dolara.

Jučerašnji podaci američke vlade pokazali su da je stopa rasta potrošačkih cijena u rujnu iznosila 0,2 posto, što je njezin najbrži rast od travnja.

"Za tržišta, porast osnovne inflacije podsjetnik je da će u određenom stupnju biti potrebno daljnje zaoštravanje monetarne politike", rekao je Daragh Maher, pri Calyonu.

U međuvremenu, kanadska središnja banka podigla je kamatne stope, kako se i očekivalo, za četvrtinu postotnog boda, na 2,5 posto, pa tečaj kanadskog dolara nije bilježio značajnije oscilacije. Iznosi 1,2543 dolara za američki dolar.

Tečaj funte, pak, stabilizirao se nakon oštrog klizanja u odgovoru na slabe britanske gospodarske pokazatelje. Tečaj eura tako iznosi 0,6959 funti, gotovo isto kao i dan ranije.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

20.10. USLIB 1,82 1,86 2,06 2,24

20.10. EULIB 2,08 2,08 2,15 2,20

----------------------------------------------------

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙