To je knjiga našega legitimiteta, izjavi je Zidić i dodao kako ona govori o onome što smo činili i što nam se događalo tijekom 160 godina.
"U ovom se djelu sabiru desetljeća plemenitih nastojanja odličnih duhova hrvatske prošlosti", napomenuo je Zidić i rekao kako se kroz nju zrcale moderni i suvremeni duh naših radnika na polju narodne kulture, znanosti, umjetnosti, gospodarstva, športa, ali i politike.
U novijoj povijesti hrvatskoga naroda Matici hrvatskoj pripada iznimno važno mjesto, napomenuo je Mažuran i dodao kako Matica nikad nije okupljala jednomišljenike niti je vodila stranačku politiku.
Ona je dosljedno privržena načelu kulturnoga rada i djelovanja za dobrobit hrvatskog naroda, dodao je Mažuran.
Hrvatski prostori trebali su postati dijelovima Mađarske, Italije i Njemačke, podsjetio je Bratulić i dodao kako je zahvaljujući djelovanju Matice hrvatske stvoren hrvatski politički narod koji je spriječio takvu sudbinu, komadanja Hrvatske.
"Spomenica Matice hrvatske 1842.-2002." (223 str.) sastoji se od dva dijela - "Politička stvarnost hrvatskoga naroda u novijoj i suvremenoj povijesti i Matica hrvatska", autora Ive Mažurana i "Matica hrvatska i hrvatska književnost i kultura knjige u 19. i 20. stoljeću", Josipa Bratulića.
Knjizi su na kraju pridodani izvori, literatura i kazalo imena.
Povjesničar Ive Mažuran je objavio više knjiga, među njima i "Hrvati i Osmansko Carstvo", a bivši predsjednik Matice hrvatske Josip Bratulić, uz ino, "Leksikon hrvatske glagoljice".