Ovo otkriće dovodi u pitanje dosadašnje pretpostavke. Psiholozi su, naime, pacijentima dosad savjetovali zapisivanje pozitivnih i negativnih doživljaja kako bi prevladali određene probleme.
"Provodeći istraživanje vjerovali smo da će osobe koje vode dnevnik u usporedbi s onima koji to ne čine imati neku korist, no zapisivanje doživljaja na njih je imalo suprotan učinak", izjavila je psihologinja Elaine Duncan sa Sveučilišta Caledoninan u Glasgowu, koja je istraživanje provela s kolegama sa Sveučilišta u Staffordishireu.
Rezultati istraživanja objavljeni su u srijedu na kongresu članova Britanske udruge psihologa održanom u Edinburghu, a prenio ih je časopis New Scientist.
U istraživanju su sudjelovale 94 osobe koje su redovito bilježile svoje doživljaje, uključujući i one traumatične te 41 osoba koja nije pisala dnevnik. Statistički rezultati pokazali su da su najlošije prošli oni koji su pisali o traumama. Većina ih je imala glavobolje, probavne probleme ili su patili od nesanice.
Unatoč tomu što nema opipljive dokaze, Duncan pretpostavlja da bi se uzrok mogao potražiti u činjenici prema kojoj se ispitanik, umjesto da se riješi negativnih misli, neprestano "vrti u krug", ne uspijevajući iz njega izaći.
Znanstvenica je najavila određenije i jasnije rezultate, pa će u predstojećem eksperimentu nastojati okupiti nove dobrovoljce koje će podijeliti u dvije skupine - prvu koja će pisati samo o pozitivnim iskustvima i drugu koja će zapisivati ona negativna.