Iranska novinska agencija IRNA prenijela je njegovu izjavu u kojoj je rekao da konferenciji trebaju nazočiti članovi Vijeća sigurnosti UN-a, članice G8, države u susjedstvu Iraka i glavni tajnici Organizacije islamske konferencije i Vijeća za suradnju u zaljevu.
Na sastanku s tajnikom iranskog Vrhovnog nacionalnog vijeća sigurnosti, Hassanom Rowhanijem, Salih je izrazio nadu da će suradnja između Teherana i Bagdada također imati pozitivan utjecaj na uspostavu mira i sigurnosti u Iraku.
Teheran je iračkom viceprmijeru, koji u Iranu boravi u višednevnom posjetu, u nedjelju ponudio pomoć u uspostavi sigurnosti u njegovoj zemlji, ističući da je to u interesu Irana, ali je pritom jedan od glavnih iranskih dužnosnika Hassan Rohani napomenuo da ta pomoć ovisi o tome hoće li u Iraku ostati strane snage koje su, po njegovu mišljenju, čimbenik nestabilnosti.
"Iran neće uskratiti pomoć Iraku, jer su sigurnost Iraka i sigurnost Irana, ali i čitave regije, povezane", kazao je Rohani, kako navodi službena agencija IRNA.
Međutim, ta sigurnost "ovisi i o što bržem odlasku stranih snaga", dodao je tajnik Vrhovnog nacionalnog vijeća sigurnosti, najviše instance za pitanje sigurnosti, tijekom razgovora s Barhamom Salehom u nedjelju navečer.
Iranski ministar vanjskih poslova Kamal Harazi izjavio je pak u nedjelju da bi se više trebala iskoristiti spremnost Irana da pozitivno utječe na tijek događaja u Iraku, budući da je "američka politika puna lutanja i pogrješaka, koje su tako skupo stajale Irak i regiju".
Iran je u jeku šijitske pobune otvoreno pružio potporu umjerenom velikom ajatolahu Aliju Sistaniju. No sve se češće čuju upozorenja da Islamska Republika rabi iračko područje protiv SAD-a i da su neke njezine snage naoružale miliciju radikalnog šijitskog vođe Moqtade Sadra kojega mentor živi u Iranu.
U Iranu živi više od 90 posto šijita, a u Iraku oko 60 posto.