Za hrvatskog državljanina Slovenca Jožka Jorasa Mesić je rekao da je redikul "u nečijoj funkciji".
"I upravo zato država mora funkcionirati i reagirati, jer nedopustivo je da netko zatvara ceste i prenosi dio teritorija u drugu državu. Ako želi živjeti u drugoj državi, neka proda svoju kuću i kupi ju tamo gdje želi živjeti. Uostalom, Badinterova komisija je utvrdila da su granice bivših država današnje granice, a znamo da su granice postavljene na Ustavu iz 1974.", kazao je Mesić.
"Ta kopnena granica je činjenica i ona je definitivno riješena. No isto tako je i činjenica da nisu riješene granice na moru. To su činjenice, sve ostalo su želje", kazao je Mesić.
Treba sjesti za stol i dogovoriti se o granici na moru, ako to ne uspije, neka se to riješi arbitražom, Hrvatska nema ništa protiv toga, dodao je.
Predsjednik Mesić je ocijenio kako pojedinačne razmirice ne utječu na vrlo dobre odnose sa Slovenijom. "Suradnja između Hrvatske i Slovenije je sjajna, a takvi su problemi rješivi i riješit ćemo ih", kazao je, dodavši da o Jorasovu slučaju nije razgovarao sa slovenskim kolegom Janezom Drnovšekom.
Joras je prekjučer predvodio četvoricu slovenskih državljana koji su gredama blokirali slovenski granični prijelaz Sečovje, što vodi prema hrvatskom prijelazu Plovaniji u Istri. Zbog toga su ti prijelazi oko sat i pol bili zatvoreni za promet, a s hrvatske strane stvorila se više desetaka kilometara duga kolona vozila s turistima koji su napuštali Hrvatsku. Prosvjednici su prijelaz blokirali kao odgovor na to što je prekršajni sudac u Umagu trojicu od njih kaznio novčanom kaznom po tisuću kuna jer su ilegalno ušli iz Slovenije na hrvatski teritorij, noseći građevne trupce, te su izbjegli hrvatski carinski nadzor.
Građevni materijal bio je za kontroverznog Jorasa, koji živi u Mlinima, selu u općini Buje, blizu graničnog prijelaza sa Slovenijom, i već više godina ne želi priznati hrvatsku pravnu državu na tom području.
Predsjednik Mesić izrazio je u Bolu zadovoljstvo izvrsnim rezultatima hrvatskih športaša na Olimpijadi. To je dokaz da i zemlje bez novca organizacijom i talentom svojih ljudi mogu postizati vrhunske rezultate, a za veća ulaganja u šport i kulturu njih treba osloboditi poreza, kazao je Mesić.
Na novinarski upit rekao je da uvijek ljetuje na Hvaru, jer je to najjeftinije jer da zbog velikog osiguranja ne može boraviti po hotelima. Samo spavanje na Hvaru plaćam 350 kuna na dan, a moje kćeri za svoje sobe svaka po 250 kuna. Sami kuhamo i moja supruga i kćeri svaki dan idu na tržnicu po namirnice, kazao je, dodavši da nitko prije njega od državnika nije sam plaćao svoj odmor.
Predsjednik Mesić u Bolu je posjetio vinski podrum prve dalmatinske vinarske zadruge. Upravitelj zadruge Ivica Vlahović podsjetio je na dugu tradiciju proizvodnje vina i činjenicu da je to prva vinarska dalmatinska zadruga koja je lani navršila 100. obljetnicu osnutka.
Predsjednik je zatim posjetio "Kuću u kući", zapravo malo bolsko kazalište, gdje se preko ljeta izvode predstave, a najduže se zadržao u posjetu dominikanskom samostanu u Bolu, gdje ga je otac Anastazije potanko izvijestio o povijesti tog starog samostana pod kojim se nalazi rimsko kupalište.
Predsjednik je sa zanimanjem pogledao vrijednu sliku velikog Tintoretta u samoj crkvi te samostansku riznicu s prvim inkunabulama tiskanima čak 1401.