OI - THORPU ZLATO I OLIMPIJSKI REKORD

ATENA, 16. kolovoza (Hina/Reuters) - U najzanimljivijoj utrci trećegdana plivačkih nadmetanja na Olimpijskim igrama u Ateni Australac IanThorpe osvojio je zlatnu medalju na 200 slobodno isplivavši noviolimpijski rekord - 1:44.71.
ATENA, 16. kolovoza (Hina/Reuters) - U najzanimljivijoj utrci trećeg dana plivačkih nadmetanja na Olimpijskim igrama u Ateni Australac Ian Thorpe osvojio je zlatnu medalju na 200 slobodno isplivavši novi olimpijski rekord - 1:44.71.

Jedan od najboljih plivača današnjice pobijedio je u utrci "stoljeća" kako su je prozvali mnogi plivački stručnjaci, Nizozemca Pietera van den Hoogenbanda (1:45.23), te Amerikanca Michael Phelpsa (1:45.32). Thorpe je za svega 65 stotinki sekunde ostao bez svjetskog rekorda, no ostaje mu utjeha kako je oduzeo olimpijski naslov, ali i olimpijski rekord van den Hoogenbandu.

"Presretan sam, ovo mi je jedan od najdražih pobjeda. Ovo je više od obične pobjede. Obojica su bili brzi, no znao sam da mogu kvalitetno odgovoriti njihovim napadima," kazao je Thorpe. Novim porazom snovi Amerikanca Phelpsa kako će dostići legendarnog Marka Spitza, koji je na OI 1972. godine osvojio sedam zlatnih medalja, pali su u vodu nakon svega tri utrke. Phelps je plivačka nadmetanja u Ateni otvorio pobjedom i svjetskim rekordom na 400 mješovito, međutim u utrci štafeta i sada na 200 slobodno osvojio je bronce. Za razliku od njega "Torpedo", Thorope je u Atenu doputovao s ciljem postati prvi plivač koji je na OI osvojio prvo mjesto na 100, 200 i 400 slobodno. Prvi dva ispita (200 i 400 slobodno) uspješno je okončao.

U utrci na 100 metara leđno slavio je Amerikanac Aaron Peirsol, koji je tako nakon svjetskog osvojio i olimpijski naslov u ovoj disciplini. Peirsol je slavio s rezultatom 54.06. Drugo mjesto pripalo je Austrijancu Markusu Roganu (54.35), dok je treći bio Japanac Tomomi Morita (54.36).

U utrci na 100 leđno slavila je Amerikanka Natalie Coughlin s rezultatom 1:00.37, što je 79 stotinki sekunde slabiji rezultat od njezinog svjetskog rekorda. Coughlin je u subotu u utrci štafeta osvojila srebrnu medalju. Druga je bila Kirsty Coventry iz Zimbabvea (1:00.50), a treća Francuskinja Laure Manaudou (1:00.88), koja je jučer na 400 slobodno bila najbolja.

Na 100m prsno slavila je svjetska prvakinja, Kineskinja Luo Xuejuan (1:06.64) ispred Australki Brooke Hanson (1:07.15) i Leisel Jones (1:07.16).