OI: PLIVANJE - SVJETSKI REKORD JUŽNOAFRIKANACA, DRUGO ZLATO ZA THOMAS

ATENA, 15. kolovoza (Hina/Reuters) - U posljednjoj disciplini drugogdana plivačkih nadmetanja na Olimpijskim igrama u Ateni južnoafričkaštafeta je isplivala novi svjetski rekord u utrci na 4x100 metaraslobodno.
ATENA, 15. kolovoza (Hina/Reuters) - U posljednjoj disciplini drugog dana plivačkih nadmetanja na Olimpijskim igrama u Ateni južnoafrička štafeta je isplivala novi svjetski rekord u utrci na 4x100 metara slobodno.

Južnoafrikanci Roland Mark Schoeman, Lyndon Ferns, Darian Townsend i Ryk Neethling su isplivali rezultat 3:13.17, što je za 50 stotinki sekunde bolje vrijeme od dosadašnjeg rekorda kojeg su Australci postavili u rujnu 2000. godine. Drugo mjesto osvojili su Nizozemci (3:14.36), a treće Amerikanci (3:14.62).

Australka Petria Thomas osvojila je drugu zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Ateni. Nakon što je u subotu u utrci štafeta 4x100 slobodno osvojila zlato, isto je ostvarila i danas u utrci na 100 metara delfin. Petria Thomas je slavila s rezultatom 57.72. Drugo mjesto osvojila je Poljakinja Otylia Jedrzejczak (57.84), dok je treća bila zlatna iz Sydneya i svjetska rekorderka Nizozemka Inge de Bruijn (57.99). Nizozemka, koja je u Sydneyu osvojila tri zlatne medalje, do polovice staze bila je vodeća u vremenu novog svjetskog rekorda, no nije izdržala i na koncu je bila treća. Europska prvakinja Slovakinja Martina Moravcova bila je tek šesta (58.96).

U utrci na 100 prsno prvo mjesto pripalo je Japancu Kosukeu Kitajimi, koji je osvojio prvo plivačko zlato za Japan u posljednjih 16 godina. Japanac je slavio s rezultatom 1:00.08. Amerikanac Brendan Hansen, koji je na američkim kvalifikacijama isplivao svjetski rekord (59.30), osvojio je drugo mjesto s rezultatom 1:00.25, dok je treći bio Francuz Huques Duboscq (1:00.88). Posljednji Japanac koji na OI osvojio zlatno odličje u plivanju bio je Daiji Suzuki 1988. godine na 100 prsno.

U utrci na 400 metara slobodno slavila je Francuskinja Laure Manaudou, osvojivši prvu zlatnu medalju za svoju domovinu u Ateni. Francuskinja je slavila s rezultatom 4:05.34 postavivši novi europski rekord. Poljakinja Otylia Jedrzejczak osvojila je drugo mjesto, sat vremena nakon što je na 100 delfin bila treća. Amerikanka Kaitlin Sandeno osvojila je broncu.

U polufinalu utrke na 100 m prsno Australka Leisel Jones je isplivala novi olimpijski rekord (1:06.78). Drugo vrijeme polufinala isplivala je Njemica Sarah Poewe (1:07.48), a treće Amerikanka Tara Kirk (1:07.60). Hrvatska plivačica Mirna Jukić, koja natupa pod austrijskom zastavom isplivala je 14. vrijeme (1:10.41) i nije se plasirala u finale.

Kao sto se i očekivalo svi favoriti izborili su plasman u finale utrke na 200 m slobodno. najbolji rezultat u polufinalu imao je Nizozemac Pieter Van Den Hoogenband (1:46.00), drugi je bio Australac Ian Thorpe (1:46.65), treći Amerikanac Michael Phelps (1:47.08), četvrti Amerikanac Klete Keller (1:47.28), a peti Australac Grant Hackett (1:47.61).

U polufinalu utrke na 100 leđno najbrži je bio Amerikanac Aaron Peirsol (54.34), a drugi Austrijanac Markus Rogan (54.42). Gordan Kožulj je isplivao 14. rezultat (56.02) i nije se plasirao u finale.