Opsežna studija pripremljena je na osnovi odgovora među srednjim i malim njemačkim poduzećima koja predstavljaju tipičan uzorak, ali je indikativna i za druge investitore iz zapadne Europe koji ulaze u istočnoeuropske države proširenog EU-a, piše list.
Češka, Poljska i Madžarska, a osobito Slovenija "žrtve su vlastitog napretka" u pogledu zainteresiranosti stranih ulagača, jer u njima prosječni bruto dohodak dostiže oko 500 eura, a u samoj Sloveniji je i dvostruko veći, što destimulira ulagače. Osim toga, navodi se u studiiji, u tim su zemljama povećani i opći troškovi, a Češka, Poljska i Madžarska bilježe i pojave korupcije.
Slovačka, Litva i Latvija na vrhu su ljestvice zemalja u koje je poželjno investirati i toga su svjesne, a i dalje će privlačiti strane investicije ako radikalno promijene poreznu politiku i tako privuku strani kapital, izjavio je jedan od vođa spomenutog istraživačkog projekta Dietmar Hornung.
Slovenija, po ocjenama skupine, može iduće godine računati na najviše 420 milijuna eura investicija, a Slovačka na četvorostruki iznos, navodi list.