Otkako je stolni tenis postao službeni olimpijski sport 1988. godine u Seoulu, Kina je osvojila 13 od ukupno mogućih 16 zlatnih medalja, sedam od osam u ženskoj, a šest od osam u muškoj konkurenciji. S obzirom na takvu dominaciju Kineza, te činjenicu da su na posljednja dva olimpijska turnira, u Atlanti i Sydneyu, u finalima parova u obje konkurencije igrali samo Kinezi, ITTF je odlučio izmijeniti pravila kako bi i druge nacije dobile priliku za uspjeh u ovom sportu.
Kineze muči i to što su od posljednjih Igara u Sydneyu donesene i ostale krupne izmjene u pravilima. Tako se više ne igra na tri dobivena seta do 21, već na četiri do 11, a i dimenzije loptice su povećane "zbog lakšeg televizijskog praćenja". Promjer loptice je povećan sa 38 na 40 milimetara čime je brzina loptice smanjena za 8 posto, a djelotvornost "spina" je smanjena za 13 posto. Također, promijenjena su i pravila kod serviranja, tako da je zabranjeno skrivati lopticu ispod stola uoči servisa, već ona stalno mora biti u vidnom polju suparnika, odnosno oznad stola.
Stoga je glavni trener kineske stolnoteniske reprezentacije Cai Zhenhua uoči početka Igara u Ateni izjavio kako može garantirati osvajanje samo dvije zlatne medalje od četiri koliko će ih se dijeliti, te da je posebno zabrinut za uspjeh muškog dijela reprezentacije.
"ITTF ne želi superjaku Kinu i stoga neprestano donosi izmjene u pravilima kako bi nas zaustavio. No, mi imamo nepresušan izvor talenata, a već smo se prilagodili i svim izmjenama pravila. Zato vjerujem da ćemo, iako ITTF pokušava sve kako bi ans zaustavio, uvijek biti pobjednici", izjavio je Cai.