Na američkom tržištu barel nafte dosegnuo je 44,77 dolara za barel, najviše u 21-godišnjoj povijesti toga tržišta. Na londonskom tržištu barel nafte marke Brent stoji 41,5 dolara, što je rekordna cijena od 1988., kad je počela poslovati Međunarodna burza goriva.
Od početka godine cijena nafte poskupjela je za više 30 posto uslijed snažnog rasta potražnje, posebno u SAD-u i Kini, koji ostavlja malo prostora za ublažavanje bilo kakvih poremećaja u ponudi. Potrošnja raste po najbržoj stopi u proteklih više od 20 godina.
Najnoviji skok cijena uslijedio je nakon što je požar prekinuo rad rafinerije BP-a u Teksasu, treću po veličini u SAD-u, kapaciteta prerade 470.000 barela dnevno. Vatra je ubrzo ugašena.
Rast cijena nafte potaknuo je i podatak iz financijskog izvora da ruski naftni gigant Jukos nema novaca na svojim bankovnim računima, pa neće moći podmiriti transportne pristojbe za izvoz nafte.
Jukos, koji dnevno proizvodi 1,7 milijuna barela nafte, suočen je sa stečajem pod pritiskom poreznog duga u visini 3,4 milijarde dolara, što smanjuje njegovu izvoznu sposobnost.
Zabrinutosti od poremećaja u isporukama produbile su se i sigurnosnim problemima u Saudijskoj Arabiji i Iraku, te neizvjesnostima u također velikim izvoznicima Venezueli i Nigeriji.
"Situacija na strani ponude krajnje otežava razvoj stvari na tržištu nafte", ocijenio je David Jynes, industrijski analitičar pri AZN Banku.