Zamoljen da pojasni razloge zbog kojih je, na osnovi zahtjeva Županijskog državnog odvjetništva, predsjednik Raspravnog vijeća sudac Nikola Bešenski odgodio početak glavne rasprave u postupku za Mikluševce, Piljić je rekao kako je kaznena prijava za kažnjiva djela počinjena u Mikluševcima u jesen 1991. i proljeće 1992. podnesena još 1993. godine, a optužnica je podignuta 1996. na Županijskom sudu u Osijeku na temelju iskaza određenog broja svjedoka. Od tada do danas proteklo je puno vremena, a i okolnosti su se bitno izmijenile s obzirom na to da je osmero optuženika umrlo, naveo je Piljić, dodajući kako je Županijsko državno odvjetništvo zatražilo odgodu glavne rasprave i zbog daljnjih prikupljanja podataka i mogućih dokaza.
Na optužnici za ratne zločine počinjene u Mikluševcima nalazi se 35 osoba srpske, rusinske i romske nacionalnosti, među kojima su tri žene. Sudu je dostupno devet optuženika koji se brane sa slobode.
Njih se optužuje da su od listopada 1991. do 18. svibnja 1992., kao "pripadnici paravojnih postrojbi agresora, Štaba teritorijalne obrane Mikluševci i suradnici Štaba teritorijalne obrane, oduzimali imovinu, zlostavljali, protjerivali i ubijali Rusine i ostale nesrbe u Mikluševcima".
Osim pojedinačnih zločina, u optužnici se navodi ubojstvo tročlane obitelji Holik, čiji su članovi odvedeni u šumu Jelaš nedaleko od Mikluševaca, te su nakon okrutnih zlostavljanja ubijeni.