Zagrebačka policija stoga je pozvala građane da preko ovlaštenih dimnjačara pregledaju dimnjake i provjere na što se i kako griju.
Koliko vatra može biti opasna govori podatak da je na zagrebačkom području u prvih devet mjeseci ove godine gorjelo čak 1329 puta, odnosno zabilježeno je 65 požara više nego lani u istom razdoblju. Tada je u požarima poginulo pet osoba, a 20 ih se teško ozlijedilo.
Vatra je u dvije godine nanijela i veliku materijalnu štetu koja je procjenjena na 20 milijuna kuna.
Posljednju žrtvu vatre, teško pokretnu ženu spasila je unuka koja je primijetila kako izlazi dim iz prizemlja kuće u Oporovečkim vinogradima u Dubravi. Policija tvrdi da je vatra buknula nakon što je vlasnik kuće u spavaćoj sobi zapalio peć na kruta goriva koja se nalazila uz krevet na kojem je ležala njegova supruga. Krevet se zapalio zbog širenja topline s peći na posteljinu.
Iako je požar nanio štetu od tek tisuću kuna, žena je zbog jačeg trovanja ugljičnim monoksidom zadržana na liječenju u Kliničkoj bolnici Dubrava.
Posljednjih dana zabilježeno je još nekoliko požara na zagrebačkom području ali srećom bez ljudskih žrtava. Tako je jučer iza ponoći u Dubravi u potpunosti izgorjela obiteljska kuća. Požar je izbio zbog neispravnog i nestručno izvedenog dimnjaka, kažu u policiji.
Vatra je buknula i u Novom Zagrebu u Kovačevićevoj ulici zbog tehničkog kvara na monitoru računala koji se zapalio. Požar se ubrzo proširio na uredske prostorije dvaju poduzeća i nanio štetu od sto tisuća kuna.