"Zbog sve većih troškova mnoga kućanstva štede na grijanju zbog čega se povećava vlaga, a hladniji i vlažniji stanovi vrlo su pogodni za širenje plijesni, tvrdi njemački građevinski stručnjak Gernot Heinrich.
"U 90 posto slučajeva, plijesan se širi zbog nedostatnog grijanja a ne zbog loše izgrađenih zgrada", kazao je Heinrich, voditelj Instituta Bochum za procjenu stanja zgrada.
"Zbog slabijeg grijanja zidovi postaju hladni i vlažni, a to je idealan okoliš za plijesan", objasnio je. On misli da sobna temperatura ne bi smjela biti niža od 21 stupanj Celzija, a prozori bi se više puta na dan trebali otvarati na desetak minuta kako bi se prostorije prozračile, tj. omogućila izmjena kisika.
Plijesan obično "napada" kuhinje, spavaće sobe i kupaonice.
Američki stručnjaci za zdravstvo upozorili su da plijesan može izazvati astmatičan napad, te iritira kožu, oči, nos, grlo i pluća.
Neke od preporuka su: paziti da ne curi voda u kuhinji i kupaonici; spomenute se prostorije moraju zračiti; zastor za tuš ili kadu treba redovito čistiti, u hladnjaku ili kanti za smeće ne bi trebalo ostavljati ostatke jela; u sobama ne treba držati lončanice ako ste osjetljivi na alergene.