FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hrvatski sabor o novim spomendanima

ZAGREB,23. rujna(Hina) - Većina saborskih klubova podržala je danasprijedlog da se u kalendar spomendana uvrste i 25. rujna, kada su sHrvatskom sjedinjeni Istra, Rijeka, Zadar i otoci, te 15. siječnja,dan kada je Hrvatska međunarodno priznata, a zatraženo je da se naisti način obilježe i drugi povijesni događaji.
ZAGREB,23. rujna(Hina) - Većina saborskih klubova podržala je danas prijedlog da se u kalendar spomendana uvrste i 25. rujna, kada su s Hrvatskom sjedinjeni Istra, Rijeka, Zadar i otoci, te 15. siječnja, dan kada je Hrvatska međunarodno priznata, a zatraženo je da se na isti način obilježe i drugi povijesni događaji.

Dva nova spomendana Saboru je predložila Vlada, anticipirajući raniji IDS-ov prijedlog da se ustanovi Dan sjedinjenja Istre, Rijeke, Zadra i otoka s maticom Hrvatskom.

Troje zastupnika iz Međimurja - Dragutin Lesar (HNS), Dragica Zgrebec (SDP) i Željko Pavlic (MDS), amandmanom je zatražilo da se spomendanom proglasi i 9. siječnja, u sjećanje na taj datum 1919., kada je na Franjevačkom trgu u Čakovcu donesena rezolucija kojom je Međimurje proglašeno hrvatskim teritorijem.

S druge strane, Klub HSP-a drži da je nepotrebno spomendane posebno pobrajati zakonom, iako se ne protivi obilježavanju važnih datuma.

Miroslav Rožić upozorio je da su Zakonom utvrđena 23 blagdana, spomendana i neradna dana.

"Za usporedbu, SAD ima svega sedam, a Francuska i Velika Britanija po deset blagdana", kazao je Rožić, upozoravajući da se građani ne snalaze oko toga što je radni, a što neradni dan.

"Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima podsjeća na onu izreku - Klapa Hvar s Brača izvodi 'Vela Luku'", kazao je Rožić, zalažući se da se zakonom propišu isključivo državni praznici i neradni dani, a da se drugi značajni datumi reguliraju podzakonskim aktom.

Damir Kajin (IDS) ocijenio je da će se Danom donošenja odluke o sjedinjenju odati počast 17.000 Istrana stradalih u NOB-u.

Podsjetio je da su slične odluke donesene i u Sloveniji i pozvao Zagreb i Ljubljanu da inspiraciju za rješavanje slovensko-hrvatskih prijepora potraže u tim povijesnim događajima.

Ocijenio je i da će novi spomendan izazvati kontroverze u Italiji, "kao što su njihov Dan egzodusa i smiješni film 'Srce u bunaru' izazvali kontroverze u Hrvatskoj".

Zauzeo se za rješavanje imovinskih pitanja 5329 Talijana koji su nakon rata napustili bivšu Jugoslaviju, ali i ocijenio da je egzodus Talijana 1945. bio "posljednji čin imperijalističke velikotalijanske politike, baš kao što je napuštanje tzv. SAO Krajine bio čin velikosrpske politike".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙