"Vjerujem da će britansko Predsjedništvo Unije naći načina da stavi Hrvatsku na dnevni red sastanka idućih tjedana te sastanka Task Forcea na kojem će se raspravljati o Hrvatskoj", rekao je premijer u svom izlaganju na skupu najjače političke grupacije u Europskom parlamentu, Europske pučke stranke i Europskih demokrata, organiziranom u sklopu obilježavanja 25. godišnjice sindikata Solidarnost.
Sanader - koji u Gdanjsku boravi od srijede na čelu hrvatskog izaslanstva na završnim proslavama obilježavanja godišnjice - na skupu europskih konzervativaca sudjelovao je kao predsjednik HDZ-a.
Govoreći u sklopu teme "EU i susjedi", Sanader je u općim crtama upoznao sudionike o hrvatskim nastojanjima da i formalno uđe u europsku zajednicu naroda i aktivnostima vezanim uz pokretanje pregovora. Spominjući posljednji uvjet koji je Hrvatskoj preostao za zadovoljenje uvjeta pune suradnje s haškim tribunalom, "slučaj Gotovina", on je rekao da "(odbjegli general Ante) Gotovina nije u zemlji", te da "Vlada ne raspolaže niti jednom informacijom od bilo koje zemlje u svijetu da zna da je on u Hrvatskoj".
Sanader je ponovio kako Hrvatska ne može biti talac postojeće situacije istaknuvši da kriteriji znače da Vlada radi najviše što može na njihovu ispunjenju te da ona to upravo i radi. Zatraživši daljnju potporu ove grupacije na hrvatskom putu u EU, Sanader je izrazio nadu u pobjedu poljske Građanske platforme, te njemačke CDU-CSU na parlamentarnim izborima u rujnu, te pobjedu srodnih stranaka na skorim izborima u Češkoj i Mađarskoj, najavivši da će kao predsjednik HDZ-a pozvati Hrvate u Njemačkoj da glasuju za CDU-CSU.
U izjavi po završetku skupa hrvatski premijer je kazao kako je susret s parlamentarcima Europske pučke stranke bio prigoda da se dodatno razjasne sve pojedinosti oko hrvatskog puta prema EU-u, te da je u susretima na marginama sastanka vrlo jasno iskazana potpora Hrvatskoj i da će frakcija EPP-a, kako je u završnoj riječi rekao i predsjednik kluba Hans-Gert Poettering, podržati zahtjev da se otpočnu pregovori.
Sanader je izrazio zadovoljstvo razgovorima s europskim premijerima u srijedu u Gdanjsku kao i s današnjim susretima, rekavši kako očekuje da će to i donijeti neke rezultate.
Sastankom najjače političke grupacije u Europskom parlamentu završena su događanja vezana uz obilježavanje 25. obljetnice osnivanja Solidarnosti, sindikalnog pokreta čije je djelovanje pokrenulo krupne promjene koje su u konačnici dovele do mirne političke tranzicije u središnjoj i istočnoj Europi.
Predsjedatelj EPP-a Poettering u uvodnoj je riječi na skupu istaknuo značajnu ulogu Solidarnosti u slamanju totalitarnih komunističkih režima i ujedinjenja Europe kazavši da "Europa ne bi bila ono što je danas da nije bilo događaja u Gdanjsku u kolovozu 1980."
Sudionici skupova održanih u srijedu i četvrtak u Gdanjsku odali su priznanje Solidarnosti na njezinoj ulozi u promjenama koje su dovele do pada Berlinskog zida i ujedinjenja Europe, a u raspravama vođenim u Poljskoj posljednja dva tjedna mogla su se čuti očekivanja da ono što je započeto u Poljskoj, bude završeno u Bjelorusiji, u kojoj je još uvijek na vlasti autoritarni režim.
Posebice je isticana zasluga ostvarivanja promjena mirnim putem, bez prolijevanja krvi. Godišnjica pokreta obilježena je i u svim većim europskim prijestolnicama te u New Yorku, a američki Kongres donio je posebnu rezoluciju kojom se odaje priznanje poljskim radnicima u njihovoj borbi za demokraciju i slobodu.