"Washington je zadovoljan suradnjom Srbije s Haškim tribunalom u protekloj godini", rekao je Prosper naglasivši kako "taj posao nije okončan dok svi optuženi, prije svih Ratko Mladić i Radovan Karadžić, ne budu u Haagu".
Bez obzira da li se radi o akciji Oluja, događajima u BiH ili na Kosovu krivci moraju biti izvedeni pred lice pravde, istaknuo je američki veleposlanik.
Prosper je, zajedno s veleposlanikom SAD u Srbiji i Crnoj Gori Michaelom Poltom posjetio Centar za smještaj izbjeglica u Pančevu gdje živi više od 100 Srba raseljenih iz Hrvatske, BiH i s Kosova. "SAD pate sa vama", kazao je Prosper.
Prigodom tog posjeta Prosper je istaknuo da SAD žele odati sućut i srpskim žrtvama ratova na prostoru bivše Jugoslavije: "Došli smo kazati da su i ljudi ovdje patili tijekom ratova na ovim prostorima. Znamo da je bilo Srba koji su proganjani, koji su ubijeni, silovani, čije su kuće uništene, a imovina oteta, koji su bili prisiljeni seliti se. To su bili užasni događaji."
"SAD žele vidjeti da se Srbija i Crnu Gora kreće prema Europskoj uniji, da vidimo svijet u kome će izbjeglice moći ponovno izgraditi svoje živote. U tome možete računati na SAD kao partnera i prijatelja", rekao je Prosper nakon razgovora s izbjeglicama koji su govorili o problemima s kojima se susreću.
Tijekom večeri Prosper je razgovarao sa srbijanskim premijerom Vojislavom Koštunicom koji je, kako se navodi u vladinom priopćenju, istaknuo potrebu "dovršetka suradnje s Tribunalom za ratne zločine u Haagu".
Prosper će se u četvrtak u Beogradu sastati s tužiteljem za ratne zločine Srbije Vladimirom Vukčevićem, kao i sa sucima Vijeća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu u zgradi Specijalnog suda.