Embargo na prodaju oružja Kini je na snazi od krvavog gušenja demokratskog pokreta 1989. godine na pekinškom trgu Tiananmen i EU ga može ukinuti tek jednoglasnom odlukom svih 25 članica.
"Radi se o vrlo složenom pitanju. Europska unija je nedavno pokazala volju da ukine embargo kako bi se u potpunosti normalizirali odnosi s Kinom, no važno je da se stekne bolje ozračje kada je u pitanju percepcija ljudskih prava ovdje u Kini", kazao je Barroso na konferenciji za novinare uoči susreta s kineskim premijerom Wen Jiabaom.
"To je pitanje za koje nam je potrebna potpora javnosti i matičnih parlamenata", dodao je predsjednik Europske komisije.
Iako je EU planirao embargo ukinuti krajem lipnja, to je odgođeno, posebice zbog snažnog američkog pritiska i činjenice da je kineski parlament izglasao zakon kojim se dozvoljava primjena sile u slučaju da Tajvan službeno objavi neovisnost.
Barroso je kao dvije ključne stvari istaknuo nužnost da Peking ratificira Konvenciju UN-a o građanskim i političkim pravima koju je vlada potpisala 1998. ali je izostala ratifikacija od strane parlamenta, te da prestane zatvarati ljude zbog svog mišljenja i oslobodi osobe koje se zbog prigovora savjesti nalaze u zatvorima.