FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Marović: sljedećeg tjedna o savezu Srbije i Crne Gore

PODGORICA, 15. svibnja 2005. (Hina) - Idućeg tjedna Podgoricu ćeposjetiti više srpskih političara što će biti iskorišteno i zanastavak razgovora o prijedlogu Crne Gore za stvaranje savezaneovisnih država, izjavio je predsjednik državne zajednice Srbije iCrne Gore Svetozar Marović u razgovoru za nedjeljno izdanjepodgoričkog dnevnika Vijesti.
PODGORICA, 15. svibnja 2005. (Hina) - Idućeg tjedna Podgoricu će posjetiti više srpskih političara što će biti iskorišteno i za nastavak razgovora o prijedlogu Crne Gore za stvaranje saveza neovisnih država, izjavio je predsjednik državne zajednice Srbije i Crne Gore Svetozar Marović u razgovoru za nedjeljno izdanje podgoričkog dnevnika Vijesti.

Navodeći da se se mora razgovarati sa predstavnicima legitimne Srbije i sa njima kontinuirano biti u vezi, Marović je istakao kako je Srbija za Crnu Goru veoma bitan faktor, ne samo ekonomske, političke i regionalne prirode, već prije svega faktor unutrašnje stabilnosti, s obzirom da u Crnoj Gori živi više od 32 posto ljudi koji se osjećaju Srbima.

Marović je, također, najavio da će već u ponedjeljak razgovarati sa srpskim predsjednikom Borisom Tadićem, ćija je stranka prihvatila razgovore sa Crnom Gorom o savezu neovisnih država.

"Mi sa ljudima koji predstavljaju službene institucije Srbije moramo razgovarati, biti strpljivi i isticati argumente. Siguran sam da će logika sporazumijevanja u Srbiji svakim danom jačati, jer veoma je teško biti protiv sporazumijevanja, a za konflikte", ocijenio je Marović.

Na pitanje očekuje li pritiske iz Bruxellesa na crnogorsku vlast kako bi odustala od raspisivanja referenduma i može li na kraju, ipak, sve još jednom biti odloženo, on je napomenuo kako Europa definitivno nije protiv referendumskog izjašnjavanja građana, kao i da neće vršiti pritisak, kako na Srbiju, tako ni na Crnu Goru.

Prema riječima Marovića, Europa će insistirati samo na onome što je europska praksa u organizaciji referenduma i u osiguravanju uvjeta da takva pravila objektivno, ravnopravno i dosljedno budu provedena.

"Nije dovoljno imati pravila, već je neophodno imati i kontrolne mehanizme da bi zaista referendum i mogao biti proveden. Crna Gora je na potezu da unutarnjim konsenzusom potvrdi da organizacija referenduma neće biti opasnost za stabilnost, kako nje same, tako i regije", kazao je Marović.

Crna Gora je početkom godine uputila prijedlog Srbiji da umjesto sadašnje "skupe i nefunkcionalne državne zajednice" osnuju Savez neovisnih država. Osim Demokratske stranke (DS) Borisa Tadića, sve druge relevantne političke stranke u Srbiji izrazile su negativan stav o tom prijedlogu. Crnogorska vlast je odredila da ponuda važi do kraja ove godine ili najkasnije do veljače 2006. kada na temelju Povelje Crna Gora stiče pravo da na referendumu konzultira svoje građane u kojoj će i kakvoj državi živjeti.

Crnogorski predsjednik Filip Vujanović najavio je da će, ukoliko se ne dobije pozitivan odgovor iz Srbije, od dana stjecanja uvjeta, najkasnije za 90 dana raspisati referendum u Crnoj Gori.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙