Paerson prva, Kostelić druga u Svjetskom kupu

ZAGREB/LENZERHEIDE, 13. ožujka 2005. (Hina) - Trostruka svjetskaprvakinja Janica Kostelić nije uspjela osvojiti veliki kristalniglobus namijenjen ukupnoj pobjednici Svjetskog kupa, s tri bodaprednosti pobjednica je Šveđanka Anja Pearson.
ZAGREB/LENZERHEIDE, 13. ožujka 2005. (Hina) - Trostruka svjetska prvakinja Janica Kostelić nije uspjela osvojiti veliki kristalni globus namijenjen ukupnoj pobjednici Svjetskog kupa, s tri boda prednosti pobjednica je Šveđanka Anja Pearson.

U nedjeljnom veleslalomu u Lenzerheideu, posljednjoj utrci sezone, Janica je bila osma, a njena konkurentica za ukupnu pobjedu Šveđanka Anja Paerson završila je na 17. mjestu. Budući da na završnici Svjetskog kupa samo 15 najboljih osvaja bodove, Paerson je ostala bez bodova u posljednjoj utrci, a Janica je osvojila 32 boda. No, za ukupnu pobjedu trebalo joj je 36 bodova, a to bi joj donijelo sedmo mjesto, koje joj je izmaklo za devet stotinki.

U ukupnom poretku Paerson je osvojila 1359, a Janica Kostelić 1356 bodova. Šveđanki je to drugi naslov ukupne pobjednice. Slavila je i prošle sezone, kada Janica nije nastupala zbog problema sa štitnjačom.

Nakon prve vožnje Janica je bila šesta, a Paerson peta. To je značilo da će u drugoj vožnji Janica nastupiti prije Šveđanke i da mora maksimalno riskirati. Kad je nakon druge vožnje stigla na cilj Janica je u tom trenutku bila četvrta. Tada je bilo jasno da je Šveđanki dovoljno da na kraju bude među 15 da bi osvojila veliki kristalni globus. No, u svom taktiziranju Paerson se malo preračunala. U cilj je ušla sa 13. vremenom, a do kraja su preostale još četiri skijašice. Kako je utrka išla prema kraju bilo je sve izvjesnije da će Paerson ostati bez bodova. Ostalo je tek upitno da li će Janica završiti na sedmom ili osmom mjestu. Sedma pozicija Janici bi donijela 36 bodova i za jedan bod bi prestigla Šveđanku u ukupnom poretku. Nažalost, Janica je završila na osmom mjestu, te su joj na kraju manjkala četiri boda.

Treba reći da su ovu uzbudljivu završnicu Janica i Anja promatrale zagrljene i nasmijane, kao da se to njih ne tiče.

Iako je bila jako blizu da po treći puta osvoji veliki kristalni globus, Janica može biti iznimno zadovoljna ovom sezonom. Uspješno se vratila skijanju nakon što je operirala štitnjaču. Brze discipline danas skija jedanko dobro kao i tehničke. Potvrdila se kao svestrana skijašica koja može pobijediti u bilo kojoj disciplini. To je i dokazala osvojivši zlatnu medalju u spustu na SP u Santa Caterini. Tome treba pridodati i naslove svjetske prvakinje u kombinaciji i slalomu.

Pobjednica nedjeljnog veleslaloma je Španjolka Contreras, kojoj je to druga pobjeda u karijeri u Svjetskom kupu.

Finkinja Tanja Poutiainen bila je druga i tako je, nakon slalomskog, došla i do malog kristalnog globusa u veleslalomu.

Treće mjesto pripalo je Austrijanki Nicole Hosp.

1. Maria-J. R.-Contreras (ŠPA) 2:20,18 ( 1:09,85- 1:10,33)

2. Tanja Poutiainen (FIN) 2:20,48 + 0,30 ( 1:09,95- 1:10,53)

3. Nicole Hosp (AUT) 2:20,69 + 0,51 ( 1:10,27- 1:10,42)

8. Janica Kostelić (HRV) 2:21,50 + 1,32 ( 1:10,66- 1:10,84)

17. Anja Paerson (ŠVE) 2:22,57 + 2,39 ( 1:10,50- 1:12,07)