FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

UN: Porast proizvodnje i ponude opojnih droga u svijetu

BEČ, 8. ožujka 2005. (Hina) - Za globalnu borbu protiv zlouporabe,nezakonite trgovine i krijumčarenja opojnih droga potrebni su pojačanimeđunarodni napori, a problematika droga mora biti uključena unacionalne prioritete razvitka, naglašeno je u utorak u Beču, drugogdana 48. zasjedanja Povjerenstva Ujedinjenih naroda za opojne droge(CND).
BEČ, 8. ožujka 2005. (Hina) - Za globalnu borbu protiv zlouporabe, nezakonite trgovine i krijumčarenja opojnih droga potrebni su pojačani međunarodni napori, a problematika droga mora biti uključena u nacionalne prioritete razvitka, naglašeno je u utorak u Beču, drugog dana 48. zasjedanja Povjerenstva Ujedinjenih naroda za opojne droge (CND).

Izražena je zabrinutost zbog porasta proizvodnje, ponude i potražnje opojnih droga kao i porasta ovisnika i zaraženih HIV-om i AIDS-om, ne samo u Africi nego i drugim dijelovima svijeta, istočnoj Europi, Rusiji, Kini itd. Primjerice, u stalnom je porastu proizvodnja opijuma i heroina u Afganistanu, na koji otpada 90 posto ukupne proizvodnje, kao i kokaina u Južnoj Americi, sto posto od ukupne proizvodnje.

Republika Hrvatska je od 1. siječnja 2004. godine članica Povjerenstva Ujedinjenih naroda za opojne droge na mandat od četiri godine.

"Hrvatska nije proizvođač droga, ali je dijelom na 'balkanskoj ruti' kojom se narkotici, posebno heroin, krijumčare iz azijskih izvora na zapadnoeuropska tržišta te dio ostane i u Hrvatskoj", istaknuto je u hrvatskom izvješću, koje je u utorak predstavljeno na godišnjem skupu u Beču.

Prvi put u povijesti Hrvatske prošle godine zajedničkom suradnjom policije i carinskih službi zaplijenjeno je preko sto kg heroina u Hrvatskoj, a primjetan je i porast zapljene sintetičkih droga, stoji u Izvješću o stanju, poduzetim mjerama, aktivnostima u suzbijanju zlouporabe opojnih droga, kao i iskustvima i postignućima na području prevencije HIV-a i AIDS-a i ostalih zaraznih bolesti među ovisnicima.

Ove se godine na sastanku u Beču, uz uobičajene teme s područja suzbijanja droga u svijetu, posebno raspravlja o "prevenciji, tretmanu, liječenju i rehabilitaciji ovisnika" uz dva podnaslova "Prevencija HIV-a, AIDS-a i ostalih zaraznih bolesti u kontekstu zlouporabe droga" te "Jačanje društva za globalnu borbu protiv droge".

Hrvatsko izaslanstvo na skupu, u kojemu su predstavnici ministarstava vanjskih poslova i europskih integracija, zdravstva, gospodarstva, pravosuđa, unutarnjih poslova i carine, vodi predstojnica Vladina Ureda za suzbijanje zlouporabe opojnih droga Bernardica Juretić, koja je u utorak imala i nekoliko bilateralnih susreta s predstavnicima susjednih država kako bi se dogovorili o što učinkovitijem suzbijanju zlouporabe opojnih droga.

Zasjedanje Povjerenstva Ujedinjenih naroda za opojne droge, u čijem radu sudjeluje 120 izaslanstava, traje do 11. ovog mjeseca.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙