Taj tradicionalno tajni popis sadržava 163 imena pojedinaca i 36 organizacija, rekao je direktor Instituta Geir Lundestad.
Među mogućim dobitnicima nagrade su predvodnici demokratske obnove istočne Europe, poput predsjednika Ukrajine Viktora Juščenka i Gruzije Mihaila Saakašvilija ili bivšeg češkog predsjednika Vaclava Havela.
Izgleda imaju i nevladine organizacije koje su pružale pomoć žrtavama tsunamija, navode promatrači i spominju Oxfam i Save the Children.
Šezdeset godina nakon bacanja prve atomske bombe na Hirošimu, i u trenutku kada Iran i Sjeverna Koreja dominiraju vijestima, borba protiv nuklearnog širenja mogla bi biti odlučna u dodjeli nagrade.
Među mogućim kandidatima je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), disidentski izraelski nuklearni fizičar Mordechai Vanunu i japansko udruženje Hidankyo u kojem su okupljeni preživjeli atomskih bombardiranja Hirošime i Nagasakija.
Odbor za Nobelovu nagradu donosi svoju odluku uglavnom u rujnu, a imena dobitnika objavljuju se sredinom listopada.
Nagrada koja se sastoji od diplome, zlatne medalje i čeka od 10 milijuna švedskih kruna (oko 1,1 milijuna eura), tradicionalno se predaje u Oslu 10. prosinca, na dan obljetnice smrti utemeljitelja.
Prošle godine je među 194 kandidata, što je bio rekordni broj, odbor izabrao Kenijku Wangari Maathai, prvu Afrikanku i prvu ekološku aktivisticu koja je dobila Nobelovu nagradu.