"Mislim da ništa nećemo postići. U SAD vlada vrlo dubok osjećaj da Amerikancima ne može suditi sud koji nije američki", rekao je Solana u razgovoru za Reuters.
"Možda je bolje da prestanemo to pokušavati promijeniti i nastojimo uspostaviti modus vivendi, svjesni da to SAD nikad neće prihvatiti kao mogućnost i da nijedan američki predsjednik neće moći promijeniti to stajalište", ustvrdio je Solana.
Prvi stalni sud za ratne zločine na svijetu, ICC je uspostavljen prošle godine u Hagu, a mnoge zemlje, među kojima i članice EU, htjele su da se "uhoda" na suđenjima za zločine počinjene u sudanskoj pokrajini Darfuru.
Sudan nije potpisnik sporazuma o uspostavi ICC-a što, zbog velikog otpora Washingtona, koji je snažno uključen u diplomatske napore za okončanjem sukoba u toj zemlji, znači da bi odluku o tome kako će se i gdje suditi za ratne zločine u Darfuru moralo rezolucijom donijeti Vijeće sigurnosti UN.
"Mislim da će u ovom slučaju biti skloniji korištenju onog što je ostalo od suda za Ruandu", rekao je Solana, govoreći o Međunarodnom kaznenom sudu za Ruandu u tanzanijskom gradu Arushi. "To će SAD vjerojatno braniti u Vijeću sigurnosti. Mi ćemo nastaviti braniti ICC, pa će vjerojatni kompromis na kraju biti korištenje ruandskog tribunala", pojasnio je Solana.