Današnji odaziv bitno je manji u odnosu na predsjedničke izbore iz 2000., kada je do 11 sati glasovalo oko 22, 5 posto birača.
Podatke o odazivu birača s birališta do 11 sati dostavilo je 84 posto birališta, odnosno njih 5.513, od 6.557, koliko ih je jutros u 7 sati otvoreno u Hrvatskoj.
Najviše birača izišlo je u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji - više od 17 posto, a najmanje - 9, 54 posto u Koprivničko-križevačkoj.
U Zagrebu se do 11 sati odazvalo 16, 32 posto birača.
Predsjednik DIP-a opetovano je pozvao birače da iziđu na birališta i glasuju po svom uvjerenju.
U Hrvatskoj oko četiri milijuna birača ima pravo birati koji će od 13 kandidata biti predsjednik države, a to pravo ima i oko 400 tisuća hrvatskih državljana u inozemstvu.
Neki od njih, konkretno birači na Novom Zelandu, u Australiji, Japanu, Kini, Maleziji već su, zbog vremenska razlike, obavili svoju građansku dužnost, a birališta su u tim zemljama zatvorena, izvjestio je Branko Hrvatin.
U Australiji, Japanu i Novom Zelandu glasovalo je 44,5 posto, odnosno 2.034 birača od 4. 541 koliko ih je bilo upisano u popise.
U 13 sati, odnosno 15 sati po hrvatskom vremenu, otvorit će se birališta u Kanadi i Sjedinjenim Državama.
Predsjednik DIP-a naglasio je kako predsjednički izbori protječu bez incidenata.
Jedan manji zabilježen je u Puli, gdje su dvije nepoznate osobe otuđile hrvatsku zastavu s biračkog mjesta broj 28.
U Zagrebu je, pak, bilo nesporazuma između građana i osoba iz agencija (za istraživanje javnog mišljenja) koje su ih anketirale dok su izlazili sa birališta, navode u DIP-u.
Crnić je obavijestio građane da se, ako žele, mogu odazvati tim anketama ili ih, ako ne žele, mogu odbiti.