Trenutno je preko 200 studenata upisano na hrvatske fakultete, a njihov broj porastao je nakon što je uz potporu zagrebačkog Sveučilišta i Ministarstva znanosti i obrazovanja 2018. uvedena posebna upisna kvota za studente pripadnike hrvatske nacionalne manjine i hrvatskog iseljeništva, kazao je, među ostalim, Milas na Forumu koji se održava u Matici iseljenika.
Tema ovogodišnjeg foruma je "Uloga i značaj hrvatskih manjina u promociji Hrvatske - izazovi u realizaciji brendiranja prema postojećim programima u manjinskim zajednicama". Forum se svake godine bavi nekim segmentom života hrvatskih manjinskih zajednica u Austriji, Bugarskoj, Crnoj Gori, Češkoj, Italiji, Kosovu, Mađarskoj, Sjevernoj Makedoniji, Rumunjskoj, Slovačkoj, Sloveniji i Srbiji.
Cilj je prikazati ulogu hrvatskih manjina u promociji Hrvatske i progovoriti o značaju hrvatskih manjina u prezentiranju bogate hrvatske baštine, turističke ponude, kulturnih ruta i baštinskih destinacija u zemljama u kojima žive. Bit će govora o pozitivnim praksama dosadašnje promocije Hrvatske u manjinskim zajednicama, kao i o budućnosti i izazovima brendiranja Hrvatske.
Predsjednica Hrvatskoga nacionalnog vijeća u Srbiji i zastupnica u Hrvatskom saboru Jasna Vojnić istaknula je u svom izlaganju o ulozi i značaju hrvatskih manjina u promociji Hrvatske na primjeru Hrvata u Vojvodini, kako o očuvanju hrvatske kulture i jezika brine Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata koji broji četrdesetak aktivnih članova.
Zavod organizira 300-njak događaja godišnje i objavi tridesetak publikacija, rekla je Vojnić i podsjetila da se hrvatsko ime u Srbiji spominje još u dokumentima iz 13. stoljeća.
Saborska zastupnica i izaslanica predsjednika Sabora Zdravka Bušić upozorila je na nejednak položaj slovenske manjine u Hrvatskoj naspram Hrvata u Sloveniji, kazavši da su Slovenci u Hrvatskoj priznata manjina dok Hrvati u Sloveniji nisu, iako ih je 55.000. Navela je i da postoji ogromna razlika u tome koliko Hrvatska radi za srpsku manjinu, naspram onoga što Srbija radi za hrvatsku manjinu.
Ravnatelj Matice iseljenika Mijo Marić istaknuo je značaj održavanja Foruma jer se na njemu promišlja o tome kako poboljšati položaj Hrvata u dvanaest europskih zemalja.