„Riječ o članku 9. Sporazuma u kojemu se navodi da će države manjinama osigurati zastupljenost u predstavničkim tijelima na lokalnoj, regionalnoj i republičkoj razini. To u Srbiji ni poslije 20 godina nije provedeno“, navodi novinarka i politička analitičarka tjednika „Hrvatska riječ“ Jasminka Dulić.
Dodaje kako aktualna vladajuća struktura to nadomještava imenovanjem čelnika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislava Žigmanova za ministra u srbijanskoj vladi, te uključivanjem nekoliko drugih predstavnika stranke u predstavničke institucije na pokrajinskoj i lokalnoj razini.
„Ali to nije sustavno niti održivo rješenje, jer to važno pitanje zastupstva ovisi o dobroj volji onih koji su na vlasti“, navodi Jasminka Dulić.
Da je riječ o neriješenom pitanju provedbe Sporazuma ističe i predsjednik DSHV-a Tomislav Žigmanov, koji dodaje kako ono nije bilo riješeno i kada su na vlasti u Srbiji bile takozvane proeuropske snage.
„To je pitanje uvijek bilo tabu. Tumačimo kako je riječ o odsustvu političke volje i nespremnosti da se ozbiljnije razmotriti tema političke participacije. U tome smislu, mi smo taoci takvih ukupnih društvenih prilika u prethodnih 20 godina u Srbiji“, izjavio je Žigmanov.
Čelnik DSHV dodaje kako to stranku ne obeshrabruje da se i dalje bori za primjenu članka 9. Sporazuma, te da u postojećim političkim i zakonskim okvirima inzistira na zastupljenosti predstavnika hrvatske manjine.
„Pokazalo se da je sudjelovanje u političkom životu moguće, bez obzira što ne postoji institut zajamčenih mandata. Uspjeli smo se dosljednom, stalnom i vrlo odlučnom politikom zalaganja za dostojanstvo hrvatske zajednice nametnuti se. Prepoznati smo i u tome kontekstu dionici smo političkog života Srbije“, zaključio je Žigmanov.
Na temelju političke suradnje s vladajućom Srpskom naprednom strankom (SNS) DSHV ima ministra u srbijanskoj vladi, savjetnika u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, dužnosnike u Pokrajinskoj vladi Vojvodine i gradskim upravama Sombora, Bača i Subotice.
Sporazum o zaštiti srpske manjine u Hrvatskoj i hrvatske u Srbiji potpisan je 15. studenog 2004.
Hrvatska ga je u Saboru potvrdila u ožujku, a Srbija ratificirala u svibnju 2005.