Organizacije mladih Školski štrajk za klimu i Petkom za budućnost zajedno su organizirale klimatske prosvjede, a planiraju demonstracije i skupove na svim kontinentima.
Prosvjedi su prvo održani na Novom Zelandu, a kasnije u gradovima diljem Europe.
Oko 5.500 ljudi pridružilo se prosvjedu Petkom za budućnost u Hamburgu, prema policiji.
Prosvjedovalo se u više talijanskih gradova, uključujući Rim, Firencu i Milano.
Učenici u Beču prosvjedovali su ispred sjedišta austrijske Zelene stranke tražeći više usklađenih političkih napora za borbu protiv klimatskih promjena.
"Klima se mijenja, zašto se mi ne mijenjamo?" i "Naš bijes je obnovljiva energija" bili su neki od slogana na plakatima prilikom prosvjeda u Firenci, navodi talijanska novinska agencija ANSA.
Klimatska aktivistička skupina Extinction Rebellion u Milanu je ciklom obojila poznatu fontanu u središtu grada, dok su mrtvu ribu ostavili ispred zgrade vlade.
"Duboko smo zabrinuti zbog nedjelovanja sadašnje vlade kada je riječ o zaštiti klime", rekao je Angelo Bonelli, glasnogovornik talijanskih Zelenih na demonstracijama u Rimu.
Plan talijanske desne premijerke Giorgie Meloni da učini Italiju "europskim plinskim čvorištem" učinit će zemlju još ovisnijom o fosilnim gorivima, dodao je.
U Njemačkoj su demonstracije planirane u dvjestotinjak gradova.
Na skupu u Hamburgu aktivisti su tražili smanjenje broja automobila i jeftinije željezničke karte.
"Broj automobila na njemačkim cestama mora se smanjiti", poručila je u svom govoru Annika Rittmann iz inicijative Petkom za budućnost.
Prosvjednici na Novom Zelandu pozvali su na obustavu novih istraživanja ili iskopavanja novih izvora fosilnih goriva, snižavanje dobne granice za glasanje na 16 godina i više pomorskih zaštićenih područja.
Pokret Petkom za budućnost pokrenula je švedska aktivistica Greta Thunberg 2018. kada je imala 16 godina.