Stručnjaci za klimatske rizike XDI analizirali su više od 2600 regija diljem svijeta, koristeći klimatske modele zajedno s podacima o vremenu i okolišu kako bi procijenili ekonomsku štetu koju bi porast temperature mogao izazvati do 2050.
Studija se temelji na porastu temperatura od tri stupnja Celzijusa do kraja stoljeća, prema scenariju koji je izradio Međuvladin panel za klimatske promjene.
Podaci su pokazali da se neki od pokretača globalnog gospodarstva suočavaju s katastrofalnim opasnostima poput porasta razine mora, poplava rijeka i šumskih požara, što bi također moglo smanjiti cijene nekretnina i odvratiti ulaganja, rekao je XDI.
"Već osjećamo značajne utjecaje vremenskih događaja diljem svijeta, a oni će se samo povećavati", rekao je novinarima izvršni direktor XDI-ja Rohan Hamden.
"Konačno, samo želimo biti sigurni da je svaka odluka o ulaganju donesena na način da je otporna na klimu".
Industrijalizirana kineska obalna pokrajina Jiangsu, koja stvara desetinu kineskog BDP-a, rangirana je kao najosjetljivije područje na svijetu, a slijede je susjedni Shandong i glavna baza za proizvodnju čelika Hebei.
Četvrta je središnja pokrajina Henan sklona poplavama.
Premještanje globalne proizvodnje u Aziju dovelo je do značajnog povećanja ulaganja u infrastrukturu u već ranjivim regijama diljem Kine, čineći je osjetljivijom na utjecaje klimatskih promjena, rekao je Hamden.
"Ulaganja u infrastrukturu uglavnom su bila koncentrirana u područjima koja su tradicionalno bila vrlo rizična - riječne delte, obalna područja i relativno ravna područja", rekao je.
Najviše rangirana nekineska rizična regija je Florida na 10. mjestu. Kalifornija je na 19., a New York na 46. mjestu.
Devet indijskih regija je među prvih 50. Ukupno je 80 posto od 50 najrizičnijih regija u svijetu u te tri zemlje - Kini, SAD-u i Indiji.
U Europi većem riziku izloženi su gradovi poput Londona, Milana, Venecije, Antwerpena, Hanovera i Lillea.
Iako će klima vjerojatno postati sve važnija kad je riječ o odlukama o protoku kapitala, ostaje za vidjeti hoće li odvratiti ulaganja u ranjivije regije, rekao je Karl Mallon, suosnivač XDI-ja.
"Mora se puno učiniti kako bi se utvrdilo koja su područja u svijetu potencijalno prilagodljiva i obranjiva, a koja će područja vjerojatno u dogledno vrijeme biti napuštena", rekao je.