EDPS je naveo da bi korištenje Pegasusa moglo dovesti do "neviđene razine intruzivnosti, koja može ometati najintimnije aspekte našeg svakodnevice".
Izrael se našao pod globalnim pritiskom zbog optužbi da su neke strane vlade zloupotrebljavale Pegasus kako bi špijunirale aktiviste za ljudska prava, novinare i političare.
Izraelska grupa NSO rekla je da ne može potvrditi ni demantirati postojeće ili potencijalne kupce Pegasusa. Navela je da ne upravlja sustavom nakon što je isti prodan državnim korisnicima niti je na bilo koji način uključena u rad sustava.
"Zabrana razvoja i korištenja špijunskog softvera sa sposobnošću Pegasusa u Europskoj uniji bila bi najučinkovitija opcija za zaštitu naših temeljnih prava i sloboda", objavio je EDPS.
"U središtu rasprave o alatima poput Pegasusa ne bi trebala biti samo uporaba tehnologije, već i važnost koju pripisujemo pravu na privatnost."
Prema rezultatima istrage koju je prošle godine objavio konzorcij 17 međunarodnih medija, predvođen mrežom Forbidden Stories sa sjedištem u Parizu, otkriveno je da je špijunski softver Pegasus hakirao mobitele novinara, političara, aktivista za ljuska prava na globalnoj razini.