"Kada jedna zemlja ne može sama provesti obnovu, onda je vrlo važno da pružimo pomoć“, istaknuo je zastupnik pučana Pascal Arimont u raspravi o prirodnim nepogodama u Europskoj uniji.
Razorne poplave pogodile su u srpnju Njemačku i zemlje Beneluxa, dok su se Italija, Cipar i Grčka borile s opasnim požarima u srpnju i kolovozu.
Povjerenica za koheziju i reforme Elisa Ferreira istaknula je kako je Fond solidarnosti važan za odgovor na prirodne katastrofe, ali je potrebno i "investirati" u zaštitu od poplava, požara, potresa i sl.
"Ako se Njemačka i Belgija ne mogu zaštititi, kako to mogu siromašnije zemlje", zapitala se socijaldemokratkinja Jytte Guteland.
Zastupnica Zelenih Rosa D'Amato poručila je da, uz povećanje sredstava Fondu za solidarnost, treba i preusmjeriti veći novac zemljama "koje imaju najveći rizik" od prirodnih katastrofa.
Neki su zastupnici, poput talijanskog konzervativca Raffaela Fitta, istaknuli da je potrebno jačati i Mehanizam Unije za civilnu zaštitu.
"Solidarnost djeluje samo djelomično. Pokazalo se gdje su rizici i ograničenja EU-a", kazao je, dodavši kako je potrebno "poboljšati" instrumente koji su na raspolaganju.
Zastupnici su većinom te prirodne nepogode povezali s klimatskim promjenama, a zastupnik Ujedinjene europske ljevice/Nordijske zelene ljevice Younous Omarjee smatra da će takve katastrofe "postati uobičajene".
Povjerenica Ferreira je istaknula da je "učestalost" prirodnih katastrofa "sve veća i sve teža" jer klimatske promjene "donose nepredviđene prirodne katastrofe".
"Čini se da je svake godine sve gore", dodala je.