Muzeji su se tijekom pandemije istaknuli kao sigurne institucije, koje imaju kreativni potencijal i mogućnost osmišljavanja načina kako doprinijeti oporavku i aktivno voditi promjene u društvu, ističu iz Muzejskog dokumentacijskog centra, dodajući da su stanje u Hrvatskoj dodatno otežali potresi u Zagrebu i Sisačko-moslavačkoj županiji.
ICOM-ova tema naznačuje promjene u radu suvremenog muzeja koji postaje interdisciplinarno, intermedijalno polifono mjesto za interakciju s korisnicima i zajednicom, a njegova misija uključuje i aktivan doprinos ljudskom dostojanstvu i socijalnoj pravednosti, globalnoj jednakosti i planetarnom blagostanju“, dodaju.
U skladu s time međunarodna muzejska zajednica pozvana je da u svojim programima promišljaju i kreiraju nove poslovne modele i rješenja kojima će podržati kreativnu ekonomiju, odnosno da isproba eksperimentalne i nove hibridne modele kulturnoga djelovanja.
Nakon svih izazova u 2020. potrebno je, primjerice, obnoviti različite poslovne suradnje koje su prekinute zbog mjera socijalne distance, kao i osnažiti kontakte s institucijama koje dovode posjetitelje, od škola do turističkih ureda.
Pokazalo se kako se provođenje digitalizacije muzejskih fundusa – od teksta, preko audio i video zapisa, sve do trodimenzionalnih objekata pokazalo presudnim u komunikaciji s posjetiteljima tijekom lockdowna.
Online sadržaji i komunikacija putem društvenih mreža bili su izuzetno uspješni - ICOM je uz Međunarodni dan muzeja zabilježio više od 83 milijuna korisnika.
"Ovo je prilika da se iskoriste brojne mogućnosti suvremenih informacijskih tehnologija za kreiranje virtualnih izložbi i predavanja, interaktivnih edukativnih sadržaja koji će poticati na učenje kroz zabavu, te prezentiranje baštine kroz pričanje priča, tzv. storytelling", napominje se u najavi ovogodišnje teme iz MDC-a.
"U doba globalne pandemije muzeji mogu svojim korisnicima pružiti sigurno mjesto, zonu ugode i alternativno inspirativno okruženje za učenje i doživljavanje", dodaje se.