Iz županije navode da je tako odlučio stručni žiri nakon što je zaključen natječaj Jutarnjeg lista, proveden u suradnji s Hrvatskom zajednicom županija, Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj i projektom Župan.hr.
U finalnom izboru bio je nominiran 21 projekt, a nagrada je u utorak u Zagrebu uručena županu Zlatku Komadini na svečanom proglašenju najboljeg grada i prvi put najboljega županijskog europskog projekta.
"Ovo je satisfakcija ljudima u županiji koji rade na europskim projektima, a posebno je značajna jer se tiče zaštite baštine“, rekao je Komadina. Podsjetio je da je Primorsko-goranska županija među vodećim hrvatskim regijama po povlačenju europskog novca te da "Mala barka" s financijskog gledišta nije velik projekt, ali je vrlo važan za očuvanje i turističku valorizaciju bogate pomorske baštine sjevernog Jadrana.
Prema podatcima iz Primorsko-goranske županije, u sklopu projekta "Mala barka" nadograđena je pomorska mreža u kojoj su ostvareni mali ploveći „muzeji na otvorenom“ – obnovljene su tradicijske drvene barke, uređeni interpretacijski centri u Krku i Lošinju, a najveća atrakcija je ploveći Interpretacijski centar pomorske baštine otoka Lošinja - loger "Nerezinac".
U projekt su bili uključeni stručnjaci za pomorsko naslijeđe, koji su zabilježili tehničke karakteristike i snimili tijek obnove drvenih brodica kako bi omogućili izradu replika u novim brodograditeljskim pothvatima.
Majstori tradicijske gradnje sudjelovali su u procesu obnove. Znanje su prenijeli na mlađe naraštaje u sklopu Akademije pomorskih zanata i vještina, a na manifestacijama su svoja znanja i vještine predstavljali posjetiteljima i turistima.
Jedinstvenim turističkim oznakama pomorske baštine označena je i druga važna pomorska baština, poput starih luka, muzeja, pomorskih tvornica i obrtničkih radionica, te ostali manji pomorski elementi.
Projekt "Mala barka" na tom je natječaju po izboru građana osvojio drugo mjesto.