FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

EU poziva Sjevernu Makedoniju i Bugarsku da riješe sporna pitanja

SKOPLJE, 8. listopada 2020. (Hina/AFP) - Europski povjerenik za proširenje Oliver Varhelyi izrazio je u srijedu u Skoplju nadu da će pristupni pregovori sa Sjevernom Makedonijom početi do kraja godine, unatoč nesuglasicama s Bugarskom u vezi jezika i nekih povijesnih pitanja.

„U interesu je i Bugarske i Sjeverne Makedonije da se pronađe rješenje za ta pitanja koja izazivaju nesporazume”, rekao je Varhelyi u Skoplju. „Ako ne budu riješena, bit će jako teško dalje napredovati”.

Europski povjerenik na turneji je po državama zapadnog Balkana kako bi im predstavio novi europski plan za ulaganje devet milijardi eura u razdoblju od 2021. do 2027., kao i ocjene Bruxellesa o provedbi reformi u tim zemljama u cilju ulaska u EU.

Investicijski plan predviđa deset glavnih inicijativa za ulaganje u glavne cestovne i željezničke veze u regiji, obnovljive izvore energije i prijelaz s ugljena, obnovu javnih i privatnih zgrada radi povećanja energetske učinkovitosti i smanjenja emisija stakleničkih plinova, infrastrukturu za gospodarenje otpadom i otpadnim vodama te uvođenje širokopojasnog interneta. 

EU je u ožujku odlučio započeti pregovore o pristupanju sa Sjevernom Makedonijom, i uz ispunjenje određenih uvjeta, s Albanijom.

„Nadamo se da ćemo održati prve međuvladine konferencije (o otvaranju pregovora) sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom za vrijeme njemačkog predsjedanja” Vijećem EU-a, koje traje do kraja godine, rekao je Varhely.

Bugarska, međutim, prijeti da će blokirati pregovore sa Skopljem ako se ne pronađe rješenje za sporna pitanja.

Bugarska u prvom redu osporava postojanje makedonskog jezika i tvrdi da je riječ o bugarskom dijalektu. Dvije zemlje ne slažu se ni u vezi nekih povijesnih osoba koje su se borile protiv osmanske vladavine.

Godine 2017., Sofija i Skoplje potpisali su „povijesni sporazum o prijateljstvu” temeljem kojeg je formirano povjerenstvo koje čine pretežito povjesničari koje bi trebalo pronaći rješenja za sporna pitanja, no rad povjerenstva suspendiran je na zahtjev Sjeverne Makedonije pred parlamentarne izbore u srpnju ove godine.

Socijaldemokratski premijer Zoran Zaev, koji je na izborima dobio novi mandat, bio je inicijator tog dogovora, kao i Prespanskog sporazuma s Grčkom.

„Svjestan sam osjetljivosti situacije, ali pozivam na strpljenje jer diplomacija može pronaći rješenja kako smo vidjeli” u slučaju Prespanskog sporazuma, rekao je europski povjerenik.

Prespanskim sporazumom iz 2018. Republika Makedonija preimenovana je u Republiku Sjevernu Makedoniju. Atena, za koju se naziv Makedonija odnosi na njezine sjeverne regije, zauzvrat je odustala od protivljenja ulasku Skoplja u EU i NATO.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙