"Komisija procjenjuje hitne mjere koje su zemlje članice donijele u odnosu na temeljna prava. To je poglavito slučaj s današnjim izglasavanjem u Mađarskoj izvanrednog stanja i kaznenih sankcija za širenje lažnih vijesti", objavio je Reynders na Twitteru.
Mađarski parlament izglasao je u ponedjeljak zakon koji predviđa kaznu zatvora do pet godina za širenje "lažnih vijesti" o virusu ili mjerama vlade, a za to se redovito optužuju neovisni mediji.
Zakon omogućuje vladi da zemljom upravlja uredbama, što oporba napada i tvrdi da je riječ o suspenziji parlamenta. Uz to e predviđa rok do kada će vrijediti.
Devet organizacija za medijske slobode pozvalo je čelnike Europske unije da osude zakon "koji guši temeljna prava i medijske slobode".
No glasnogovornik mađarske vlade Zoltan Kovacs ustvrdio je da je zakon ipak vremenski ograničen jer ga parlament može opozvati kao uostalom i sama pandemija jer "će ona, nadajmo se, jednog dana završiti".
Sve te kritike bore se "protiv izmišljenih neprijatelja i nemaju veze sa stvarnošću", tvrdi ministrica pravosuđa Judit Varga.