"Zajedničke izjave EU-a sigurno neće biti jer se neke zemlje članice tomu protive", upozorio je španjolski ministar vanjskih poslova Josep Borell na tiskovnoj konferenciji u Bruxellesu, gdje sudjeluje na ministarskom sastanku EU-a i Arapske lige na kojemu se priprema susret na vrhu u Sharm el Sheikhu.
Četiri diplomatska izvora potvrdila su za AFP da je takvu zajedničku izjavu nemoguće donijeti. Italija je odbila potvrditi tekst izjave, dodali su ti izvori. I Grčka je izrazila sumnju, rekli su.
"Europska unija je donijela zajedničko stajalište prije deset dana", podsjetila je visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku Federica Mogherini. "Nema nikakve potrebe za novim", rekao je za AFP u povjerenju europski diplomatski izvor.
No zemlje članice koje su predsjedniku Maduru dale osam dana, do nedjelje, da pristane organizirati nove izbore, htjele su vidjeti postoji li nakon njegova odbijanja mogućnost da 28 zemalja ide dalje u priznavanju uloge Juana Guaidoa, rekao je diplomat.
Zato su htjeli osnažiti zajedničku izjavu prihvaćenu prije deset dana i potvrditi odluke pojedinih članica da predsjedniku venezuelske Narodne skupštine priznaju legitimitet za organiziranje novih izbora, dodao je.
No Italija je odbila potvrditi predložen tekst ocijenivši ga "upletanjem" EU-a u venezuelsku unutarnju politiku, istaknuo je.
"Više nema zajedničke vanjske politike" EU-a, rekao je za AFP ministar koji je htio ostati anoniman.
Najmanje je četrnaest zemalja EU-a - Španjolska, Francuska, Velika Britanija, Danska, Nizozemska, Litva, Latvija, Estonija, Portugal, Austrija, Češka, Švedska, Finska i Luksemburg - pojedinačno priznalo Juana Guaidoa predsjednikom koji bi imao zadaću organizirati nove izbore.