Svoju prvu gošću pjesnikinju Slavicu Mamić voditeljica Ana Horvat je predstavila kao medicinsku sestru po struci koja "nikada nije radila u svojem zvanju već se posvetila svojoj obitelji sa četvero djece što je za pohvaliti". Dalje su posjetitelji tribine mogli doznati kako je Slavica Mamić rođena pored Dervente i da piše zadnjih 10 godina. Izdala je zbirku "Moć misli i molitve", ima svoju stranicu na internetu na kojoj objavljuje svoju kratku prozu i poeziju, a tijekom rata bila je s obitelji u prognanstvu u Francuskoj.
Foto: Voditeljica i pjesnikinja Ana Horvat (sredina) ugostila je na 17. tribini pjesnikinje Slavicu Mamić (lijevo) i Gloriu La Marr (desno).
Pjesnikinja Gloria La Marr, pravim imenom Nevenka Nedić, rođena je u Brčkom, škole je završila u Brčkom i Zagrebu i magistar je pedagogije i filozofije. Između osam tiskanih knjiga nalaze se i dva romana, a u nastajanju je i knjiga aforizama. Za svoj je rad dobila više nagrada, a piše u gotovo svim književnim formama od soneta do haikua. Osim pisanja bavi se i modnim dizajnom "što se odmah primjećuje čim je vidite, ali i fotografijom", kazala je voditeljica Ana Horvat predstavljajući mladu pjesnikinju.
Već prvo pitanje voditeljice Ane Horvat postavljeno Nevenki Nedić (Gloria La Marr) odnosilo se na odabir teme za diplomski rad pod nazivom „Nietzscheovo shvaćanje umjetnosti“. Gloria La Marr je spremno odgovorila kako se "Nietzsche kao filozof obično pogrešno shvaća, i time sam željela na njega skrenuti pozornost". "Umjetnost je jedan od načina na koji čovjek može naći svoju puninu. Ja sam pak iskombinirala umjetnost i religiju", vedro je dodala Gloria La Marr.
Foto: Tematske pauze ispunili su glazbom i pjesmom Slavko Nedić i njegove dvije kćeri Mihaela i Ružica, inače članice Grupe RIM.
Kao i uvijek nakon predstavljanja, svaka je od pjesnikinja pročitala po tri svoje pjesme i tribina je krenula svojim tijekom - red pjesama, red pitanja, red glazbe. Kada je riječ o predasima između blokova, glazbom su ih popunili poznati urednik glazbenog programa na Katoličkom radiju Slavko Nedić i njegove dvije kćeri - Mihaela i Ružica (članice Grupe RIM), a zahvaljujući repertoaru svaki put im se pridružila i raspoložena publika.
Ana Horvat nije mogla ne postaviti pitanje pjesnikinjama o njihovim boravcima izvan domovine - Slavici Mamić o životu na francuskoj Azurnoj obali, a Gloriji La Marr o životu u Irskoj - i je li to što su obje dobar dio života živjele u inozemstvu "pridonijelo tome da se piše dublje, bolje, drugačije".
Slavica Mamić je izjavila kako se boravkom u inozemstvu "produbljuju osjećaji". "U inozemstvu vam svi nedostaju, ali meni Francuska nije bila tužna zemlja. Ja sam bila tužna, a Francuzi su mi ostali u sjećanju kao divni ljudi. Još i danas održavam i kumske i prijateljske veze sa njima. Zapravo, boravak u Francuskoj za mene je moj najintenzivniji emotivni dio života", kazala je Slavica Mamić. O tom je razdoblju nastala i pjesma "Pošast" koju je, nakon čitanja, publika popratila velikim pljeskom.
Gloriji La Marr je boravak u Irskoj bio "izuzetno važan dio života". "Tek sam u Irskoj shvatila da odlazak može biti i povratak, ali sam i posložila svoje prioritete. Tamo sam se predala svojoj čežnji - a to je umjetnost. I moja prva knjiga napisana je u Irskoj", kazala je Gloria La Marr.
Nakon glazbenog predaha, uslijedila je tema o pisanju i vjeri. "Moja generacija poslije II. svjetskog rata nije smjela pisati o Bogu, ali ja sam ateistkinja pa nisam toliko tome pridavala pažnju. No, nikada mi nije bilo jasno kome, primjerice Vesna Krmpotić koja je preminula prošle godine, posvećuje svoje ljubavne pjesme - da li muškarcu ili Bogu? Možete li mi vas obje pojasniti tu razliku?", pitala je svoje gošće voditeljica tribine Ana Horvat.
Gloria La Marr je odgovorila: "Ako bih išta poželjela svakom čovjeku to je da upozna Boga! Bog je ljubav. Čovjek je prolazan, a duša nije. Bog zaista ljubi."
Na ovo je Ana Horvat replicirala kako "intenzivno ljubi svoja stabla". "Grlim ih i s njima razgovaram. Gdje onda smjestiti takvu ljubav?", pitala je voditeljica.
Slavica Mamić je odgovorila kako se ne može "ljubiti Boga, a čovjeka ne" i podsjetila voditeljicu na njezino spašavanje više od tri tisuće pasa čime je u stvari "spasila i isto toliko duša". "Ja za svojeg života to nisam napravila i iako vi niste osvijestili svoju vjeru, po tome ste vi veća vjernica od mene", dodala je Mamić.
Foto: Pjesnikinje i glazba uvijek 'ruku pod ruku'.
Nakon još jednog glazbenog predaha u kojem je Slavko Nedić izveo djelić iz uglazbljene slikovnice Ane Horvat "Zaljubljeno voće i povrće" i time ujedno najavio lutkarsku predstavu prema istoj slikovnici u Sisku, razgovor s pjesnikinjama nastavio se temom o suodnosu Boga i pjesnika.
"To je ono najljepše što se čovjeku može dogoditi. Sve što osjećamo trebali bi gledati očima ljubavi. Ne smijemo biti nezahvalni za ono što nas okružuje, a u to su uključena i Anina stabla", kazala je Slavica Mamić.
Za Gloriu La Marr "ljubav je stanje duha, a ne samo emocija“. "Onaj tko piše pjesme - ne zna lagati. Život treba biti pjesma. Netko je rekao: Prvo je bila Riječ, a onda je bila pjesma", dodala je Gloria La Marr.
Kada je riječ o uzorima u pjesništvu Gloria La Marr je rekla da ih nema, ali da je bila zaokupljena Petrarcom, dok je Slavici Mamić uzor bio Khalil Gibran iako je puno čitala Hesseova djela.
Foto: Publika je uživala u ovoj prvoj ovogodišnjoj tribini Razgovori s pjesnikinjama.
Za razliku od dosadašnjih, ova je tribina završila glazbom u kojoj su dugo uživali svi nazočni i dala naslutiti kako će ova godina iznjedriti još mnogo pjesnikinja i dati još više prostora 'ženskom' pjesništvu koje se do sada podosta zanemarivalo.
Izvor: HinaOTS
- end - -