Prema Biomovom izvješću o krivolovu iz 2014. procijenjeno je da u Hrvatskoj godišnje strada minimalno 40.000 prepelica, a stvarni je broj vjerojatno veći, objašnjava Mate Zec, Biomov koordinator aktivnosti protiv krivolova.
Pritom se u krivolovu na prepelice koriste zakonom zabranjene vabilice za privlačenje ptica, pa se tako umjesto nekoliko jedinki odstrijeli i do nekoliko stotina ptica.
Za korištenje vabilica u Zakonu o lovstvu predviđena je kazna zatvora u trajanju do tri godine, a lani je udruga Biom u sklopu antikrivolovnih aktivnosti pronašla 51 postavljenu vabilicu.
"Od kolovoza do listopada na desetke tisuća prepelica migrira preko naše zemlje, a velik postotak njih neće preživjeti taj put zbog stotina ilegalnih vabilica koje vikendom odzvanjaju noću po hrvatskim poljima", izjavio je Tibor Mikuška iz Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode.
Iz Bioma upozoravaju na nedostatne kapacitete nadležnih institucija za suzbijanje krivolova, manjak svijesti građana o štetnosti tih nezakonitih radnji i zaradu koju donosi lovni turizam.
Udruge će tijekom ove godine, odnosno u "Godini prepelice", raditi na podizanju svijesti o razmjerima i značaju problema krivolova u Hrvatskoj i važnosti zaštite ptica na njihovom euroazijsko-afričkom seobenom putu, na kojem je područje Sredozemnog mora i Hrvatske jedno od kritičnih točaka po broju ilegalno ubijenih prepelica.