Obveza transfera tehnologije ljuti brojne kineske trgovinske partnere a inozemne su je kompanije prisiljene poštivati kako bi mogle poslovati u azijskom divu.
SAD je obvzu izdvojio među uzrocima aktualnih trgovinskih prijepora s Pekingom.
EU je danas zatražio konzultacije s Kinom pred WTO-om, što je prvi službeni korak u pokretanju postupka rješavanja spora.
„Ne možemo tolerirati da kompanije iz EU-a moraju ustupiti svoju vrijednu tehnologiju kako bi im se dopustilo investiranje u Kini”, rekla je europska povjerenica za trgovinu Cecilia Malmstrom.
Istaknula je da je takva praksa suprotna obvezama koje je Peking preuzeo pristupom WTO-u.
Ona predstavlja „veliki problem” za europske kompanije koje posluju u Kini, dodala je europska dužnosnica.
Prigovori EU-a posebno su fokusirani na kineske zakone koji reguliraju zajednička ulaganja, te ulaganja u električna vozila i u sektor biotehnologije, priopćili su iz Komisije.
Ti zakoni „prisiljavaju ili potiču europske kompanije da tehnologiju prenose na projekte uspostavljene u suradnji s kineskim partnerima kako bi ishodile obvezne administrativne dozvole kineskih vlasti”, tvrde u EK.
Kompanije također moraju u Kini provoditi aktivnosti istraživanja i razvoja, stoji u priopćenju.
Pristupom WTO-u Kina se obvezala da neće nametati takve zahtjeve i da će kompanijama jamčiti slobodu u sklapanju ugovora, naročito u kontekstu ulaganja i transfera tehnologije, podsjećaju iz Bruxellesa.
To znači da Peking krši svoje pravne obveze, dodaju.