FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Biološka terapija uskoro dostupnija u Hrvatskoj

Autor: Vedrana Larva

ZAGREB, 6. prosinca 2018. (Hina) - Oko 7000 bolesnika u Hrvatskoj s upalnim reumatskim bolestima, kojima je potrebna biološka terapija, uskoro će moći dobiti najsuvremeniju terapiju s dolaskom biosličnih lijekova na tržište Europske unije, najavljeno je u četvrtak na regionalnom okruglom stolu posvećenom biosličnim lijekovima.

Bioslični lijek jednako je učinkovit, a prosječno 30 posto jeftiniji od biološkog lijeka, čija godišnja terapija stoji oko 10.000 eura, rekao je reumatolog Srđan Novak na okruglom stolu "Bioslični lijekovi - prilika za pacijente i zdravstvene sustave u srednjoj i istočnoj Europi" koji je organiziran vezano uz Srednjoeuropski reumatološki kongres 2018 (CERC).

Događaj je okupio renomirane zdravstvene stručnjake na području reumatologije iz Hrvatske i Europe, te predstavnike hrvatske Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED).

Raspravljalo se o dostupnosti biosličnih lijekova za liječenje upalnih reumatskih bolesti, s obzirom da je nekoliko biosličnih lijekova za liječenje autoimunih reumatskih upalnih bolesti zadnjih mjeseci dobilo odobrenje Europske komisije za stavljanje lijeka na tržište.

Indicirani su za liječenje autoimunih upalnih bolesti kao što su reumatoidni artritis, psorijatični artritis i ankliozni spondilitis, kao i njihovi referentni proizvodi.

Srđan Novak, voditelj Odjela za reumatologiju i kliničku imunologiju KBC-a Rijeka i potpredsjednik Hrvatskog reumatološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora, iznio je procjenu da u Hrvatskoj oko 70.000 bolesnika boluje od upalnih reumatskih bolesti.

Deset posto reumatskih bolesnika kandidati za biološku terapiju

"S obzirom na podatke iz drugih zemalja, deset posto tih bolesnika kandidati su za biološku terapiju. Trenutno se u Hrvatskoj više od 3000 bolesnika liječi biološkim lijekovima, što znači da dio naših bolesnika ipak ne prima najsuvremeniju terapiju", rekao je Novak te istaknuo da će bioslični lijekovi pridonijeti boljoj dostupnosti biološke terapije za te bolesnike.  

Predstavnica HALMED-a Dijana Derganc iznijela je službeno stajalište Agencije da se biosličan lijek i izvorni biološki lijek mogu u liječenju pacijenata međusobno zamjenjivati uz nadzor liječnika i praćenje stanja pacijenata.

Na panelu su predstavljeni  ekonomski pokazatelji primjene biosličnih lijekova na području reumatskih autoimunih bolesti.

"U Hrvatskoj je samo prošle godine potrošeno približno 31 milijun eura na biološku terapiju u terapijskim indikacijama referentnog lijeka. Potencijalna ušteda dolaskom biosličnih lijekova mogla bi biti i do 30 posto, što na temelju naših procjena iznosi minimalno oko tri milijuna eura. To je velika ušteda za zdravstveni proračun, zbog čeka biološka terapija postaje dostupna većem broju pacijenata", rekao je Jozef Belcek, predstavnik farmaceutske tvrtke Mylan za srednju i istočnu Europu i Njemačku.

Nova studija o udjelu biosličnih lijekova, koju je u rujnu objavila Europska komisija, pokazuje da u zemljama srednje i istočne Europe dvostruko više pacijenata koristi neophodnu biološku terapiju zahvaljujući biosličnim lijekovima, bez utjecaja na zdravstveni proračun.

To daje, istaknuto je na skupu, veliku nadu za pacijente koji još nemaju pristup biološkoj terapiji zbog visokih troškova referentnih lijekova. U Europi je za liječenje raznih bolesti odobreno više od 45 biosličnih proizvoda (za 15 originalnih bioloških lijekova).

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙