"Vlasti u BiH trebaju izmijeniti Izborni zakon sukladno odlukama Ustavnog suda koji se odnosi na popunu Doma naroda Federacije BiH, a što podrazumijeva legitimno političko predstavljanje. Takav amandman je danas usvojen na AFET-u“, rekla je zastupnica Zovko za medije u Mostaru.
Po njezinim riječima, samo poštujući presudu Ustavnoga suda BiH iz 2016. godine je moguće na zakonit način izabrati Dom naroda Federacije BiH. To su, tvrdi Zovko, u svojim istupima nedugo nakon održanih izbora u Bosni i Hercegovini jasno istaknuli Visoka predstavnica i potpredsjednica Europske komisije Federice Mogherini i povjerenika Johannes Hahn.
"Tek nakon uspostave legitimnih vlasti moguće je provoditi i druge reforme kako bi BiH postala učinkovita država“, rekla je eurozastupnica Zovko.
Vlasti u BiH su pred velikim dvojbama kako provesti presudu Ustavnog suda BiH u slučaju Ljubić budući su izbrisane odredbe izbornog zakona koje propisuju način izbora izaslanika za Dom naroda. Presudom Ljubić je upozoreno na mogućnost manipulacija s izborom hrvatskih izaslanika iz sredina u kojima gotovo da Hrvati i ne žive.
Zovko se kroz amandmane koje su prihvaćeni na današnjoj sjednici odbora Europskog parlamenta zauzela i za jednaku mogućnost da se na svim jezicima osigura sustav javnog informiranja, te potrebu očuvanja kulturne i jezične raznolikost konstitutivnih naroda kroz sustav obrazovanja.
Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta usvojio je u četvrtak izvješće o napretku Bosne i Hercegovine u kojem se izražava žaljenje zbog toga što pitanje demokratskog i legitimnog predstavljanja tri konstitutivna naroda i svih građana ostaje otvoreno te traži da se to pitanje riješi što je moguće prije.
Europski parlament "izražava žaljenje zbog toga što pitanje demokratskog i legitimnog predstavljanja tri konstitutivna naroda i svih građana ostaje otvoreno.
U izvješću se također izražava žaljenje što nije postignut kompromisi oko izbornog zakona prije izbora kako bi se popunila rupa nastala odlukom Ustavnog suda u predmetu Ljubić o izboru članova Doma naroda u parlamentu Federacije BiH.
"Traži od svih strana da pronađu pravodobni kompromis jer to bi pitanje novi zakonodavci trebali što prije adresirati kroz provedbu odluka Europskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci i povezanim slučajevima; ponavlja potrebu da se nastavi s ustavnim, političkim i izbornim reformama koje će transformirati Bosnu i Hercegovinu u učinkovitu, inkluzivnu i funkcionalnu državu utemeljenu na vladavini prava", kaže se u jednom od kompromisnih amandmana dogovorenih između više zastupničkih klubova.