May se suočava s protivljenjem sporazumu kroz čitav politički spektar, a ranije u utorak izgubila je dva glasanja u parlamentu: prvo bi potencijalno moglo omogućiti zastupnicima da stave amandmane na njezin sporazum, a po drugom vlada mora objaviti kompletno pravno mišljenje o sporazumu o brexitu.
Nakon tih glasanja ona je zatražila od zastupnika kompromis i potporu sporazumu s EU-om.
Rekla je da imaju izbor: "ovaj sporazum, bez sporazuma ili bez brexita".
Podjele u zemlji, istaknula je, dodatno bi se pogoršale kada bi vlada odlučila održati novi referendum o članstvu zemlje u Europskoj uniji.
"Ovaj argument se već dugo ponavlja. On nagriza našu politiku, a život je kompromis", rekla je May, otvarajući raspravu u parlamentu o brexitu, uoči glasanja 11. prosinca.
May je naglasila da tzv. 'backstop' kojem se protive mnogi zastupnici njezine stranke nije zamka za Britaniju.
"'Backstop' nije trik koji će nas zatočiti u EU", rekla je May.
On nam zapravo omogućuje, rekla je premijerka, da imamo koristi od pristupa europskom tržištu bez mnogih obveza i to je nešto što EU neće željeti zadržati dulje vrijeme.
Uoči govora, parlament je izglasao da vlada mora objaviti kompletno pravno mišljenje o sporazumu o povlačenju iz Europske unije.
Zastupnici su poduprli zahtjev s 311 glasova za i 293 protiv.
Britanski parlament izglasao je i da mu se daju veće ovlasti kada se radi o daljnjim koracima oko brexita ako sporazum koji je dogovorila premijerka bude srušen u parlamentu 11. prosinca.
To bi potencijalno moglo omogućiti parlamentu da stavi amandmane na ugovor o brexitu.