Harry Shindler, 97-godišnjak koji živi u Italiji, jedan je od 13 Britanaca koji žive u inozemstvu koji su se požalili Općem sudu EU-a da će zbog Brexita ostati bez prava koja imaju kao europski građani te da je prošlogodišnja odluka Vijeća EU-a da prihvati notifikaciju o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a u ožujku iduće godine prekršila njihova prava jer po britanskom zakonu nisu smjeli glasati na referendumu 2016.
Suci su njihovu tužbu odbacili kao neprihvatljivu jer odluka Vijeća o početku pregovora s Londonom sama po sebi nema nikakve definitivne posljedice po njihova prava.
"Odluka Vijeća da dopusti otvaranje pregovora o Brexitu nema obvezujuće pravne posljedice koje bi se mogle odraziti na interese tužitelja nekom posebnom promjenom u njihovoj zakonskoj poziciji", navodi se u sudskoj odluci.
Francuski odvjetnik tužitelja Julien Fouchet rekao je da će se njegovi klijenti žaliti najvišoj sudskoj instanci, Europskom sudu pravde. "Neprihvatljivo", napisao je na Twitteru. "Borba se nastavlja."
Shindler je od londonskog Visokog suda zatražio da svi Britanci koji žive u inozemstvu imaju pravo glasanja na referendumu. Suci su dva mjeseca prije referenduma odlučili da bi vlastima to bilo preteško izvesti. Britanski državljani nakon 15 godina života u inozemstvu po zakonu gube pravo glasa.