"To je dobar sporazum za UK. On u djelo provodi rezultat referenduma" iz lipnja 2016. o izlasku UK-a iz Europske unije, a što je predviđeno za dan 29. ožujka 2019., rekla je britanska premijerka pred sjedištem svoje vlade u Downing Streetu.
May je izjavu dala pošto su pregovarači Europske unije i Velike Britanije postigli dogovor o obrisima političke deklaracije o budućim međusobnim odnosima nakon izlaska Velike Britanije. Nacrt te deklaracije poslan je na adresu 27 država članica, a u nedjelju na izvanrednom summitu trebali bi ga potvrditi čelnici tih članica.
"Britanci žele (...) sporazum koji nas priprema za bolju budućnost. Taj sporazum je na dohvat ruke i odlučna sam ga provesti", rekla je premijerka koja priprema sastanak s austrijskim kancelarom Sebastianom Kurzom, čija zemlja trenutačno predsjeda Unijom.
U četvrtak poslije podne May se treba obratiti zastupnicima britanskog parlamenta.
Nacrt dogovora između EU i Londona prošao je i u britanskoj vladi uz nekoliko ministarskih ostavki, a prolaz u britanskom parlamentu je i dalje vrlo neizvjestan.
U srijedu navečer May je telefonski razgovarala sa španjolskim kolegom Pedrom Sanchezom koji prijeti da će u nedjelju glasati protiv sporazuma o brexitu ako tekst ne bude izmijenjen. Madrid želi da u sporazumu bude crno na bijelo zapisano da će on imati pravo veta na buduće pregovore o Gibraltaru, britanskoj enklavi na jugu Španjolske nad kojom Madrid zahtijeva suverenitet.
May je uvjerena da će se i o Gibralataru postići dogovor.
"Sinoć sam razgovarala sa španjolskim premijerom Pedrom Sanchezom i uvjerena sam da ćemo moći u nedjelju postići dogovor o cijeloj britanskoj obitelji, uključujući Gibraltar".
Dužnosnik iz britanske vlade rekao je za agenciju AFP da pitanje Gibraltara "ni u kojem slučaju nije riješeno" i "27-orica o tome se tek moraju dogovoriti".