FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Dubrovnik- Izložba „Nesreće i nezgode zrakoplova u Konavlima tijekom Drugog svjetskog rata“

Autor:

DUBROVNIK, 20. studenoga 2018. (Hina) - Izložba „Nesreće i nezgode zrakoplova u Konavlima tijekom Drugog svjetskog rata“ autora Antuna Burđeleza, otvorena je u utorak navečer u predvorju dubrovačkog Samostana sv. Klare u organizaciji Aerokluba Nimbus, a rezultat je višegodišnjeg autorovog istraživanja o pronađenim ostacima zrakoplova, iskazima svjedoka i priča o ljudskim sudbinama.

 Autor izložbe Antun Burđelez iz Cavtata, inače voditelj sekcije zrakoplovne baštine Aerokluba Nimbus, izjavio je kako je poticaj za istraživanje dobio nakon  šetnje planinom Sniježnicom u Konavlima.

„Pronašao sam lokaciju pada vojnog zrakoplova iz Drugog svjetskog rata, a potom sam obilazeći konavoska sela razgovarao i sa živim svjedocima. Jedan me slučaj vodio prema sljedećem, a na kraju sam ih utvrdio deset, od kojih se za neke dosad nije znalo, premda se ne zna koliko bi ih još moglo biti u moru. Trebalo je nekoliko mjeseci za potvrdu. Od mještana sam posudio artefakte, istražujući arhive pronašao sam izvještaje raznih vojski, a u nekim slučajevima i članove obitelji u SAD-u“, rekao je Burđelez.

 Na području Konavala Burđelez je utvrdio da je palo pet američkih zrakoplova (B-24 Liberator), tri njemačka (Junkers Ju 52 i 88 te Dornier Do 17) te po jedan britanski (Spitfire) i talijanski (Savoia Marchetti).

„Uspjeli smo doći i do nekoliko obitelji zrakoplovaca, a znamo da je jedan od njih i danas živ“, dodao je Burđelez te istaknuo slučaj pada američkog zrakoplova na Sniježnici za koji ni službene američke vojne vlasti nisu znale. Čak je uspio pronaći i narukvicu jednog člana posade.

„Mještani su znali da je zrakoplov pao, a Amerikanci tek da je nestao u akciji. Izvijestili smo njihovo veleposlanstvo i u roku četiri sata su me zvali, a za mjesec dana su stigli u Konavle. Oni brinu o nestalima, a njihova agencija ima zakonsku obvezu reagirati na svaku prijavu“, objasnio je Burđelez.

 Također je istaknuo slučaj američkog zrakoplova koji je prije 75 godina morao prisilno sletjeti u Konavle kod mjesta Lovorno.

„Zrakoplov se u povratku s misije pokvario iznad Konavala i kapetan Thomas Potts je izdao zapovijed da svih deset članova posade iskoči. Međutim, jednom članu posade je ispao padobran pa je Potts prisilno sletio u jezero. Igrom slučaja mjesto slijetanja je bilo ispod kuće jednog povratnika iz SAD-a koji je znao engleski. Potts se uspio spasiti, u Dubrovniku je prenoćio tri noći. Poslije rata se vratio u Konavle u potrazi za svojim avionom, ali bez uspjeha. Mi ga jesmo našli i kontaktirali smo njegovu unuku“, ispričao je Burđelez.

Izložba je otvorena do 27. studenog.

(Hina) xmarb yvkn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙