Nenamjenski utrošena su proračunska sredstva koja nisu utrošena u skladu s propisima u EU, bilo da je riječ o računovodstvenoj grešci ili o prenamjeni sredstava.
Revizori ujedno ističu kako se udio nenamjenski potrošenih sredstava smanjuje zahvaljujući efikasnijem sustavu revizije. U 2016. taj je udio procijenjen na 3,1 posto, nasuprot 3,8 posto procijenjenih za godinu ranije.
Godišnje izvješće Europskog revizorskog suda dolazi u kritičnom trenutku za Europsku uniju, s obzirom na bojazni Bruxellesa da bi jačanje euroskepticizma moglo dati vjetar u leđa populističkim strankama na idućim izborima za Europski parlament (EP).
Osim toga, zemlje članice pripremaju se za uobičajeno teške progovore o dugoročnom financijskom okviru EU-a, a još trebaju postići dogovor s EP-om u vezi prijedloga proračuna za 2019. godinu, podsjeća Dpa.
Ukupna potrošnja na razini EU-a iznosila je prošle godine 137,4 milijarde eura.
Među nenamjenski utrošenim sredstvima revizori ističu primjer "velikog istraživačkog instituta u Njemačkoj koji je dobio sredstva iz EU proračuna za potrebe istraživačkog projekta, ali ih je dijelom utrošio na troškove koji nisu povezani s tim projektom".
Predsjednik Europskog revizorskog suda Klaus-Heiner Lehne upozorio je EU da ne daje obećanja koja ne može ispuniti, s obzirom da je EU proračun 50 puta manji od onog koliko godišnje utroše njegove zemlje članice.
"Ako stvaramo očekivanja koja ne možemo ispuniti, gubimo vjerodostojnost kod naših građana, a što je važnije, gubimo njihovo povjerenje", poručio je čelnik tog suda.