Tom tehnologijom moguće je davanje puno veće doze zračenja prilikom tretmana, čime se postiže uspješniji tretman uz manje nuspojava za pacijente.ili su iznimno postignuće te hrvatske poliklinike za dijagnosticiranje i liječenje karcinoma, ističe se u priopćenju.
"Gušterača je posebna po tome što se za vrijeme tretmana giba neovisno o disanju pacijenta i zato ju je potrebno senzorima dodatno pratiti kako bi se mogući negativni utjecaj zračenja na lokalno zdravo tkivo sveo na minimum", rekao je ravnatelj poliklinike Radiochirurgia Zagreb Dragan Schwarz.
Radiochirurgia Zagreb i time se svrstala među najnaprednije europske klinike za liječenje karcinoma. Tim stručnjaka poliklinike do sada je obavio radiokirurške zahvate od kojih su neki po prvi put izvedeni na području Hrvatske te spadaju u sam svjetski vrh poput radiokirurške operacije gušterače, prostate i operacije više od 10 metastaza na plućima.
Poliklinika je okupila vrhunske domaće i strane kirurge, onkologe, radiologe, radiofizičare i ostale stručnjake, a velika pomoć timu je i posebni znanstveni savjetnik poliklinike i jedan od vodećih svjetskih radiokirurških fizičara Andreas Mack sa sveučilišta u Zürichu.
Radiokirurgija je posebna po tome što se liječenje obavlja snopom visoko preciznih, posebno usmjerenih i doziranih zraka koje uništavaju sam karcinom bez rezanja i bez krvi, uz minimalno oštećenje okolnog tkiva. Sam tretman ne traje dugo, a pacijent odmah poslije može kući. Riječ je o metodi koja predstavlja revoluciju u liječenju karcinoma, a posebno je korisna kod slučajeva gdje klasična kirurgija ne može pomoći. Također, u svijetu se sve više koristi i za operacije koje su se do sada obavljale klasičnom kirurgijom.