Poplavnu dolinu duž rijeke Mure, koja se proteže na 29.000 hektara, rezervatom biosfere proglasilo je međunarodno koordinacijsko vijeće UNESCO-vog programa "Čovjek i biosfera" ove srijede tijekom godišnje konferencije u Indoneziji.
Nakon Hrvatske i Mađarske u 2012. godini, te Srbije u 2017. godini, s ovim dijelom Mure "Europska Amazona" je gotovo potpuno priznata od UNESCO-a.
Trenutno je zaštićeno 850.000 hektara prirodnog i kulturno bogatog krajolika triju rijeka, a uskoro će se predati nominacija i za posljednji dio, područje austrijske strane rijeke Mure između Spielfelda i Bad Radkersburga, navodi se u priopćenju.
"Raduje nas da smo još smo bliže proglašenju prvog svjetskog pentalateralnog rezervata biosfere. Kako bi upravljanje tim nepreglednim riječnim područjem bilo održivo, iznimno je važno da se u isto vrijeme spriječi daljnje planiranje izgradnje niza hidroelektrana", ističe Ivana Korn Varga iz WWF Adrije .
Novi rezervat biosfere Mura, sa 100 kilometara toka, proteže se od granice s Austrijom do granice s Hrvatskom i Mađarskom. Izniman riječni krajolik dom je mnogim vrstama i krije najveću slovensku poplavnu šumu, gdje se gnijezdi znatan broj crnih roda.
Mura u Sloveniji nema brana, od svih je slovenskih rijeka najbogatija ribom i služi za migraciju ugroženih vrsta poput mladice, kao i osjetljivih poput kečige, stoji u priopćenju.